Moderátor ruskej štátnej televízie Rossija 1 pohrozil, že rozmiestnenie jadrových zbraní bude jedinou možnosťou, ktorá zostane Rusku po vstupe Fínska a Švédska do NATO. Na svojej internetovej stránke o tom informoval v pondelok týždenník Newsweek.

„Ich oficiálny dôvod (vstúpiť do NATO) je strach. Viac sa však budú báť v NATO. Keď sa základne NATO objavia vo Švédsku a Fínsku, Rusko nebude mať inú možnosť, než neutralizovať nerovnováhu a novú hrozbu rozmiestnením taktických jadrových zbraní, “ povedal moderátor.

Fíni a Švédi do NATO

Podľa Newsweeku sa očakáva sa, že fínsky parlament ratifikuje v pondelok žiadosť o členstvo v NATO, pričom Švédsko by malo následne pristúpiť k podobnému kroku. Obe krajiny otvorene vzdorujú hrozbám Kremľa za ich deklarovaný cieľ vstúpiť do NATO, pričom ich rozhodnutie ukončiť desaťročia neutrality je takmer výlučne motivované ruskou inváziou na Ukrajinu.

Ďalšie ruské vyhrážky

Nie je to prvýkrát, čo ruské médiá a štátni predstavitelia pohrozili jadrovým arzenálom v reakcii na spôsob, akým sa západné krajiny mobilizujú proti Moskve.

Ešte v apríli ruská novinárka a šéfredaktorka štátom kontrolovanej televízie RT Margarita Simonjanová na sociálnu sieť Telegram napísala, že britská podpora ukrajinských úderov na ruskej pôde neponechala Moskve inú možnosť než „úplné zničenie“ Ukrajiny a „jadrový úder“.

Podpredseda Výboru Štátnej dumy pre obranu Alexej Žuravľov v rozhovore pre štátnu televíziu Rossija 1 pohrozil jadrovým útokom na Spojené kráľovstvo s tým, že superťažká medzikontinentálna balistická raketa typu RS-28 Sarmat - známa aj ako „Satan-2“ - by mohla zasiahnuť Britániu za „200 sekúnd“.

Aj Putin

Jadrová hrozba vyšla aj z úst samotného šéfa Kremľa Vladimira Putina, keď na začiatku invázie na Ukrajinu oznámil, že presúva svoje „odstrašujúce sily“ - všeobecne chápané ako ruské jadrové zbrane - do stavu „bojovej pripravenosti“.

Nie je známe, či by sa Putin rozhodol reagovať na vstup Fínska a Švédska do NATO použitím jadrových zbraní. Podľa väčšiny politických expertov a západných spravodajských služieb to však neurobí, dodal Newsweek.

Ďalšie dôležité správy

Underwater Explosion.
Neprehliadnite

Ruský moderátor pohrozil Veľkej Británii jadrovým útokom, v relácii aj prezradil, ako na to