Článok je o tom, že Pfizer zvíťazil. Základná otázka teda znie: prečo zvíťazil?

Zvíťazil v mnohých veciach. Samozrejme hovoríme teraz o očkovaní proti covidu.  Možno v budúcnosti bude iný víťaz, ale momentálne je to Pfizer a zdá sa, že aj pre najbližšie dva roky ním bude. Pretože v piatok bolo definitívne potvrdené, že Európska komisia si vybrala práve Pfizer ako spoločnosť, od ktorej bude nakupovať vakcíny. To znamená, že kúpi 1,8 miliardy vakcín pre všetkých Európanov - každý môže dostať päť dávok. A toto je niečo čo ukazuje, že skutočne Pfizer bude tá vakcína, ktorá nás bude sprevádzať po najbližšie obdobie.

Čo Pfizer urobil inak ako ostatní?

Sú hlavne dve veci. Prvá je, že má vakcínu, ktorá je založená na báze mRNA, o ktorej mnohí na začiatku pochybovali, ale ukázalo sa nakoniec, že je to vec, ktorá môže byť veľmi  zaujímavá. Možno ani nie tak v súvislosti s covidom, ale v súvislosti s budúcnosťou medicíny - s tým, že táto metóda je možno aplikovateľná na mnoho iných chorôb. Hovoríme o chrípke, HIV a mnohých ďalších hlavne genetických chorobách, kde na rozdiel od  tradičných metód, by mohla fungovať. 

Druhá vec je dôveryhodnosť, ktorú Pfizer získal tým, že dokázal dodávať toľko vakcín, koľko bolo treba, a dokonca aj počty navyšovať.  AstraZeneca nedodala sľúbené vakcíny v prvom kvartáli, a máme tu ďalšie spoločnosti, ktorých dodávky sú tiež neisté. Pfizer naopak zvyšoval množstvo vakcín, ktoré dodával do Európy.

Môžeme to aj tak povedať, že po pandémii  firmy ako AstraZeneca alebo ostatné, ktoré vyvíjajú  tradičné vakcíny, už nebudú také známe?

AstraZeneca nie je ten najväčší výrobca vakcín na svete. Sú tu spoločnosti ako francúzska Sanofi alebo americká Merck, ktoré sú lídrami vo výrobe vakcín. Pfizer ich možno len dobehne, pretože objem peňazí, ktoré pôjdu do budúcich vakcín bude veľký. Ak sa RNA vakcíny ukážu ako niečo zaujímavé, tak Pfizer práve týmto získa oveľa väčší trhový podiel.

Na druhej strane však AstraZeneca má veľmi lacné vakcíny, ktoré asi stále budú v dopyte, aj napriek tomu, že sú tam  menšie obavy o krvné zrazeniny. Ale tieto vakcíny budú stále zaujímavé pre rozvojový svet a rozvíjajúce sa krajiny.  Takže nemyslím si, že to bude rozhodne koniec AstraZenecy na svete, ale možno v Európe. Jednoducho, Európska únia sa rozhodla, že Pfizer je ten víťaz.

V tom článku sa dočítame aj to, že tradičné vakcíny sklamali. V čom bola ich najväčšia nevýhoda?

No ešte to nie je úplne isté, či sklamali, lebo maďarská vláda teraz hovorí, že čínska vakcína bola najlepšia. Rovnako ako Sputnik, tak uvidíme, aké to  bude (smiech). V každom prípade sklamali tým, že účinnosť tých vakcín nie je taká vysoká. Aspoň v reálnom svete sa ukázalo, že tie vakcíny nie sú  ideálne, čo sa týka účinnosti v porovnaní s vakcínami od Moderny alebo Pfizeru. Takže sklamali v tom, že napríklad čínska vakcína, v krajinách, kde sa používala, mala dokonca nižšiu ako 50-percentnú účinnosť, čo je na hrane toho, či má vôbec zmysel sa očkovať touto vakcínou.

Možno je to taký pocit, ako keby aj u nás každý čakal, že už kedy ten Pfizer dostane?

Uvidíme, či budeme mať Sputnik alebo Pfizer (smiech), no v každom prípade ministerstvo zdravotníctva mi napísalo, že do konca mája očakávajú ďalších takmer milión vakcín Pfizeru. To znamená, že v podstate aj mladší ľudia sa už budú môcť očkovať práve v najbližších mesiacoch. Možno to bude jún, júl. Takže podľa mňa budú mať aj ostatní Slováci možnosť dať sa zaočkovať Pfizerom už relatívne skoro.

V súvislosti s Pfizerom sa hovorí aj o nejakej novej ére vývoja vakcín. O čom ten nový začiatok?

Ako som už spomínal: ten nový začiatok je niečo, čo doteraz malo iba teoretické možnosti. To znamená mRNA. Ale to RNA nemusí byť iba o "m", teda o mediátorovej ribonukleovej kyseline, ale môže to byť aj o iných formách tejto kyseliny. Tie budú zapínať a vypínať gény. Budú zapínať translácie týchto génov do iných bielkovín. Pôjde o to, že môžu skutočne začať ovplyvňovať tie choroby alebo tie problémy, ktoré nemali riešenia ani počas dlhých rokov. 

Ja som dokonca zachytil, že šéf Pfizeru povedal, že budú chcieť vyvíjať vakcínu proti rakovine?

A to je možno práve to najzaujímavejšie z RNA vakcín, pretože na povrchu rakovinových buniek sa vytvárajú proteíny, ktoré sú špecifické pre daný typ rakoviny. Pokiaľ by sme vedeli pomocou týchto vakcín stimulovať imunitný systém, ktorý rakovina dokáže obísť, ale vakcínou by sa dokázal stimulovať,  dokázalo by samotné ľudské telo bojovať proti rakovine. Môže to byť niečo veľmi podobné ako proti covidu. Vlastne mRNA vakcíny pôsobia tak, že ľudské telo si dokáže vytvárať tie bielkoviny, ktoré samé potom aj napadne. Niečo podobné môže byť aj pri boji s rakovinou a môže to byť obrovská pomoc pre mnohých ľudí, ktorí momentálne nemajú žiadne  riešenie liečby.

Na vakcínu od Pfizeru čakajú na svete milióny ľudí.
Neprehliadnite

Pfizer zvíťazil - v boji s covidom aj konkurenciou