Rozhodnutie o očkovaní Rusov proti nákaze novým koronavírusom vakcínou Sputnik Light by malo padnúť v priebehu tohto týždňa. Pre televíznu stanicu Rossija-24 to v stredu povedal ruský minister zdravotníctva Michail Muraško.

KK16 Podgorica - Zdravotná sestra očkuje muža ruskou vakcínou Sputnik V, 23. februára 2021 v Podgorici. Čierna Hora spustila očkovanie proti koronavírusu dávkami ruských vakcín Sputnik V, ktoré darovalo susedné Srbsko. FOTO TASR/AP
A medical worker administers a shot of COVID-19 vaccine to a man in Podgorica, Montenegro, Tuesday, Feb. 23, 2021. Montenegro has launched vaccinations against the coronavirus with doses of Russia's Sputnik V vaccines that were donated by neighboring Serbia. (AP Photo
Neprehliadnite

V Rusku zaregistrovali jednodávkovú proticovidovú vakcínu Sputnik Light

„Zaregistrovali sme Sputnik Light, ktorým by sa mohla očkovať populácia vrátane mladých ľudí a tých, ktorí infekciu koronavírusom už prekonali. Tento týždeň by sa mal hodnotiť vakcinačný program a príde k rozhodnutiu," spresnil.

Sputnik Light je prvým komponentom očkovacej látky Sputnik V, ktorá sa v auguste 2020 stala prvou registrovanou vakcínou proti infekcii koronavírusom vo svete. Ide o vektorovú vakcínu založenú na ľudskom adenovíruse, ktorý sa využíva na transport genetickej informácie nového koronavírusu, píše AFP. Očkovacia látka Sputnik Light bola v Rusku zaregistrovaná 6. mája. Podľa aktuálnych informácií predstavuje efektivita vakcíny Sputnik V až 97,6 percenta, čo je najvyšší indikátor na svete.