Moskva v stredu označila za „extrémne nebezpečné" rozhodnutie Berlína o dodávkach tankov na Ukrajinu. 

Nemecko v stredu potvrdilo, že Kyjevu dodá tanky Leopard 2 a povolilo to aj ďalším krajinám, ktoré ich majú vo výzbroji. Tieto tanky nemeckej výroby patria k najvýkonnejším na svete a ich poskytnutie Ukrajine by znamenalo veľké posilnenie ukrajinskej armády v boji proti inváznym ruským silám.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz spresnil, že Nemecko koná v úzkej spolupráci so svojimi spojencami. Berlín podľa vyhlásenia vlády dodá Ukrajine zo svojich zásob 14 tankov typu Leopard 2. Spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory, pripomína AP.

Ruský veľvyslanec v Nemecku Sergej Nečajev v stredu v mene Moskvy rozhodnutie Berlína kritizoval.

„Toto extrémne nebezpečné rozhodnutie prenesie konflikt na novú úroveň konfrontácie a protirečí vyhláseniam nemeckých politikov o neochote Nemeckej spolkovej republiky nechať sa doň vtiahnuť," napísal Nečajev vo vyhlásení.

Berlín sa v posledných týždňoch dostal pod veľký tlak spojencov, aby dodal Kyjevu tanky Leopard 2 a zároveň povolil ich vývoz na Ukrajinu tým štátom, ktoré ich majú vo výzbroji.

Scholz opakovane hovoril, že Nemecko sa musí v dodávke tankov pre Ukrajinu skoordinovať so Spojenými štátmi, ktoré zvažujú Kyjevu poslať svoje tanky Abrams.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Hohenfels - Na archívnej snímke z 27. januára 2022 tank Leopard 2 poľskej armády stojí v zalesnenej oblasti počas medzinárodného vojenského cvičenia vo vojenskom výcvikovom priestore Hohenfels. Zbrojárska spoločnosť Rheinmetall by mohla dodať tanky Leopard 2 pre Ukrajinu najskôr v roku 2024. V nedeľu 15. januára 2023 to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Armin Papperger, informuje TASR podľa denníka Bild. FOTO TASR/DPA 


ARCHIV - 27.01.2022, Bayern, Hohenfels: Ein Panzer der po
Neprehliadnite

Nemecko schválilo dodávku tankov Leopard 2 na Ukrajinu