Sľuby vládnuceho OĽaNO o tom, že po voľbách budú energetiku riadiť odborníci majú čoraz väčšie trhliny. Svedčí o tom aj fakt, že v zajtrajšom výberovom konaní do predstavenstva štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (ďalej SEPS) nájdeme medzi prihlásenými znovu Jaroslava Vacha.

Ten bol po parlamentných voľbách s účinnosťou od 17. apríla tohto roku zvolený za člena predstavenstva a určený za predsedu predstavenstva SEPS. Predstavenstvom spoločnosti bol menovaný za generálneho riaditeľa s účinnosťou od 21. apríla. Do štátnej firmy bol tak na najvyšší post nominovaný človek, ktorý nikdy predtým nepracoval v energetike a nemá s ňou žiadne skúsenosti. Od februára 2003 do októbra 2019 zastával post finančného riaditeľa a konateľa spoločnosti Tatra leasing v Bratislave.

Heger
Neprehliadnite

Koaliční partneri odkazujú Hegerovi, že jeho plán reforiem je zdrap papiera

V SEPSe mal podľa pôvodných vyjadrení ministra financií Eduarda Hegera pôsobiť len dočasne, kým sa nevyberú odborníci. Paradoxné je, že rozhodovať o tom, či bude v predstavenstve SEPS znova bude zajtra jeho spolužiak, štátny tajomník ministerstva financií a člen výberovej komisie Marcel Klimek. Obidvaja vyštudovali Národohospodársku fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, odbor národnej a hospodárskej politiky. 

Navyše, podľa informácií agentúry SITA by predsedom výberovej komisie mal byť „predseda výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti,“ informuje ministerstvo financií. Predsedom parlamentného hospodárskeho výboru je pritom poslanec za hnutie OĽaNO Peter Kremský. Konečné slovo výberu by mal mať minister financií, znovu nominant OĽaNO.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie na tému: Akcia
Neprehliadnite

Heger: Očakávať vyrovnaný rozpočet v tomto volebnom období je úplne nereálne, bol by to zázrak