Regionálne rozdiely v mzdách nie sú také vysoké, ako sa mnohým ľuďom zdá, tvrdia analytici Národnej banky Slovenska vo svojej najnovšej analýze. Po zohľadnení efektov progresívneho zdanenia, rozdielov v cenách a nákladov na zabezpečenie bývania sa zmenšia asi na polovicu.

Približovanie miezd v krajoch

Dobrá správa na úvod. Rozdiely v platoch v regiónoch sa znižujú. Pri porovnaní priemernej mzdy v jednotlivých krajoch sú mzdy v Prešovskom kraji o viac ako tretinu nižšie než v Bratislavskom kraji. Celkovo boli rozdiely medzi krajmi v roku 2018 na úrovni 16 percent, čo je menej ako v roku 2009, keď boli rozdiely až 23 percent.

„Znížili sa o necelú tretinu, najmä v dôsledku rýchlejšieho rastu miezd v mimobratislavských regiónoch začiatkom tohto desaťročia,“ pripomínajú bankoví analytici. Treba však dodať, že chudobnejším regiónom sa bohatne rýchlejšie ako vyspelejším, lebo z mála sa rastie ľahšie.

„Bolo by dobre poznať príčiny tohto zrýchlenia: v akej miere sa na ňom podieľal súkromný a verejný sektor,“ uvažuje riaditeľ INEKO Peter Goliáš.

Jedným z faktorov zodpovedným za znižovaním rozdielov v platoch môže byť aj to, že sa za uplynulých sedem rokov rýchlo zvyšovala minimálna mzda. „To tlačí na postupnú nivelizáciu platov naprieč Slovenskom,“ vysvetľuje analytik INESS Róbert Chovanculiak. O niečo rýchlejšie sa zvyšovali aj platy zamestnancov vo verejnom sektore. A tých je dosť v každom kúte Slovenska.

Očistená mzda

Keď odborníci z NBS očistili mzdy o tri faktory: progresívne zdanenie, rozdielne ceny v regiónoch a rozdielne náklady na bývanie a zanedbali štruktúru trhu práce, dospeli k záveru, že rozdiely nie sú až také veľké.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa