Ako kriticky mysliaci ľudia by sme nemali len pasívne preberať informácie. Mali by sme sa snažiť ich interpretovať v celkovom kontexte, pátrať po primárnych zdrojoch. Kritické myslenie odmieta bezhraničnú dôveru v autority a dogmy, nabáda vidieť názory z mnohých uhlov bez toho, aby sme uverili v konšpiračné teórie.

Nenechať sa omámiť lacnými argumentmi z podivných webov, ale pýtať sa, odkiaľ informácie pochádzajú a kto je ich autorom. O tom všetkom je kniha Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorej autorom je lektor kritického myslenia Ján Markoš.

V podtitule knihy jej autor uvádza, že ide o manuál kritického myslenia. Treba dodať, že je ušitý pre slovenského čitateľa. „Často v nej uvádzam statusy či vyjadrenia súčasných politikov, slúžia vždy len ako príklady javov, o ktorých píšem,“ vysvetľuje J. Markoš.

Vo svojej knihe sa J. Markoš nevenuje sa len radám, ako rozpoznať férové texty od manipulatívnych, či ako odhaliť logicky chybné argumenty. Pridanou hodnotou publikácie sú detailne opísané fenomény, ktoré priniesla digitálna éra.

Dehumanizácia človeka

V kapitole Človek človeku vlkom rieši J. Markoš akútny problém: nenávisť na internete, ktorá dokáže pripraviť pôdu pre násilie. Otvorene varuje pred dehumanizáciou, teda neschopnosť a neochotou vidieť v online priestore iného človeka.

Môžeme si o stranách ĽSNS a Smer-SD, či o ich sympatizantov myslieť čokoľvek, ale treba uznať, že facebooková stránka Zomri to 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa