Spotrebiteľský časopis dTest si vzal na mušku 27 produktov pod známymi značkami potravinárskych koncernov a privátnymi značkami obchodných reťazcov, ktoré dostať v obchodoch v Česku, Rakúsku a v Nemecku.

Do porovnania zahrnul balené pečivo, nápoje, čokoládové pochúťky, jogurty, snacky, majonézy či šunku. Produkty hodnotili na základe zloženia uvádzaného na etiketách a chuťovým testom, ktorý prebiehal naslepo.

1:0 pre nemecké a rakúske výrobky

Produkty známych značiek predávané v Česku a v Rakúsku sa vo väčšine prípadov nijako neodlišovali. To však neznamená, že sa kvalitatívne zhodujú aj s nemeckými. Príkladom je nátierka Nutella od firmy Ferrero. Česká verzia Nutelly je totožná s tou, ktorá sa predáva na Slovensku. Obe verzie sa síce zhodujú s rakúskou, ale nie s nemeckou, ktorá je hustejšia a aj tmavšia.

Podrobnejšie výsledky porovnania Nutelly:

V hodnotení dTestu sklamali výrobky predávané pod privátnymi značkami obchodných reťazcov Kaufland a Billa (K-Classic a Clever), ktoré sú pre každý trh vyrábané inými spoločnosťami. Väčšina českých výrobkov vyšla z tohto porovnania s horším zložením ako potraviny predávané v Nemecku a Rakúsku.

Zloženie potravín zaostávalo za zahraničnými najmä v obsahu dôležitých zložiek ako napríklad mäsa či ovocia. V produktoch bolo často zastúpené aj väčšie množstvo prídavných látok. Napríklad české toastové chleby obsahovali v porovnaní s nemeckými aj konzervant a dosť netradičnú sójovú a fazuľovú múku. Celozrnné toastové chleby sa výrazne odlišovali podielom celozrnnej múky. Kým etiketa nemeckého výrobku jej uvádzala 59 percent, v českom produkte bol podiel iba 19-percentný.

Jednotný trh s nejednotnou kvalitou potravín

Rozdielnym zložením potravín ponúkaných pod rovnakými značkami výrobcovia neporušujú predpisy. Európska legislatíva im umožňuje výrobky predávať na rôznych trhoch s rozličnými prísadami a za rozdielne ceny. Tlak spotrebiteľských organizácií a ani individuálny lobing europoslancov za nastavenie rovnakých podmienok pre všetkých spotrebiteľov doteraz nič nezmenil.

Prekvapenie testu

Našli sa však aj výnimky, keď české produkty deklarovali totožnú alebo dokonca lepšiu kvalitu ako zahraničné výrobky. To je prípad majonézy privátnej značky Billa Clever, ktorá predbehla rakúsku vyšším obsahom tuku a vaječných žĺtkov. To sa odrzkadlilo aj na lepšom hodnotení v chuťovom teste.

V senzorickom hodnotení výrobkov (chute, vône, vzhľadu) udelili testujúci niekedy lepšie hodnotenie českým potravinám, ktoré sa pritom podľa zloženia na etikete ukázali ako menej kvalitné.

„U toastovej šunky Clever, ktorá v Rakúsku obsahuje 91 percent mäsa a v Česku 72 percent a zahusťovadlá, vyhovovala hodnotiteľom práve tá tuzemská. Rakúsky výrobok sa im zdal svojou farbou a vzhľadom až podozrivo dokonalý,“ uviedla Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Podobne dopadlo aj hodnotenie viedenských párkov privátnej značky Kauflandu K-Classic. Testujúci uprednostnili kvôli šťavnatosti český výrobok pred nemeckým, ktorý bol na tom podľa zloženia kvalitatívne lepšie. Obsahoval väčší podiel mäsa a menšie množstvo tuku.

Rovnaká značka a v každej krajine iná kvalita, potvrdil ďalší test potravín

Zdroj: Billa.cz, Kupi.cz

Spotrebiteľská organizácia sa dlhodobo snaží presadiť opatrenia, vďaka ktorým by bol spotrebiteľ schopný pri nakupovaní rozlíšiť, či je daný výrobok na európsky trh uvádzaný v rôznych variantách a zistiť, o aký konkrétny variant ide. Takúto informáciu by mal získať z jasného označenia na obale výrobku. O zavedení opatrení rokuje dTest s českými ministerstvami, európskou komisárkou pre ochranu spotrebiteľov Věrou Jourovou a poslancami Európskeho parlamentu.

Kompletné výsledky testu:

Prehľad porovnávaných potravín
ZnačkaNázov produktu
NestléNesquik
DanoneActivia jahoda
NesteaLemon
YOHimbeere Fruchtsirup
HariboGoldbären
StorckToffifee
MilkaChoco minis
Bounty
FerreroNutella
Cleverjogurt jahodový
Clever (ja!)Majonéza
K-ClassicLemon Instant Tea
K-ClassicOrange Nectar
K-ClassicDusená šunka
K-ClassicPro+ Drink jahodový
K-ClassicChlieb toastový maslový
K-ClassicChlieb toastový s celozrnnou múkou
K-ClassicBreakfast Muesli raisins & Nuts
K-ClassicChoco Happs
K-ClassicPeanut Flips
K-ClassicChips paprika
K-ClassicViedenské párky
Clever (ja!)Pomaranč
Clever (ja!)Kakaové mušličky
Clever (ja!)Soft Cake Orange
Clever (ja!)Tyčinky solené
CleverDusená šunka výberová
Prameň: dTest