Šéf Kremľa Vladimir Putin nariadil vláde, aby do marca pripravila návrhy na zabezpečenie dodávky 10 miliárd kubických metrov plynu ročne do Európy zo strany spoločnosti Rosnefť.

Rosnefť bojoval o európsky trh už dlho

Rosnefť, najväčší ruský producent ropy, v ktorom takmer dvadsaťpercentný podiel kontroluje ropný koncern BP, sa už dlhodobo usiluje dostať sa na lukratívny európsky trh s plynom. Podľa šéfa Rosnefti Igora Sečina, ktorý je Putinovým blízkym spojencom, by vstup spoločnosti na európsky trh s plynom pomohol zmierniť tlak na ceny komodity.

Jukos
Neprehliadnite

Rusko zatiaľ nemusí platiť viac ako 50 miliárd dolárov akcionárom Jukosu

Dodávky ruského plynu do Európy nabrali politický rozmer

Niektorí politici a ekonómovia totiž obvinili Rusko, že zadržuje dodávky suroviny na európsky trh, aby si vymohlo certifikáciu plynovodu Severný prúd 2. Moskva obmedzovanie dodávok odmieta. Tvrdí, že zákazníkom dodáva plyn na základe kontraktov, čo viacerí kľúčoví odberatelia aj potvrdili. Dopyt po plyne sa však zvyšuje, pod čo sa podpísalo zotavenie ekonomiky po minuloročných obmedzeniach v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

KK10 Lubmin - Na snímke značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) visí nad namaľovanou mapou 16. novembra 2021 v nemeckom Lubmine. Nemecký úrad pre siete informoval, že pozastavil proces certifikácie projektu plynovodu Severný prúd 2. Ako dôvod uviedol, že štruktúra spoločnosti prevádzkujúcej plynovod nie je zatiaľ v súlade s nemeckým právom. Rozhodnutie nemeckého úradu predstavuje novú komplikáciu pre projekt v hodnote 10 miliárd eur, ktorého dokončenie sa už niekoľkokrát odložilo a z kto
Neprehliadnite

USA uvalili ďalšie sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2

Gazprom príde o monopol

V súčasnosti má monopol na vývoz plynu cez plynovody do Európy ruský plynárenský gigant Gazprom, ktorý export plynu zabezpečuje prostredníctvom viacerých ciest. Dve z nich, cez Ukrajinu a plynovod Jamal smerujúci do Nemecka cez územie Poľska, však firma nevyužíva v plnej miere. Získanie práv na export zo strany Rosnefti by tak mohlo tlak na európskom trhu čiastočne zmierniť.

Gazprom
Neprehliadnite

Poľsko upozorňuje na riziká na trhu s plynom, Rusko obmedzuje dodávky