Ropu, ktorú európske krajiny nechcú, bude Rusko posielať do Ázie a ďalších regiónov. Povedal to dnes podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Dodal, že Európania si budú musieť nájsť iných, drahších dodávateľov. Európska únia zaviedla proti Rusku sankcie za jeho februárovú inváziu na Ukrajinu. Mnoho odberateľov ruskej ropy si ju následne odmietalo prevziať, čo prispelo k poklesu ťažby suroviny v Rusku.

Ukončenie závislosti

Európa sa snaží ukončiť svoju závislosť na ruských energiách. V stredu zverejnila Európska komisia (EK) plán za 210 miliárd eur, ktorý by mal pomôcť dosiahnuť tento cieľ do roku 2027 a zároveň urýchliť prechod k obnoviteľným zdrojom.

Do Európy denne prúdia asi štyri miliardy barelov ruskej ropy, povedal Novak. Rusko je podľa neho teraz pripravené tieto dodávky presmerovať. V apríli bola ťažba v Rusku asi o jeden milión barelov denne nižšia, v máji ale vykazuje rast o 200 000 až 300 000 barelov denne a budúci mesiac sa počíta s ďalším rastom.

Ťažba sa obnovuje

Novak zdôraznil, že ťažba v Rusku sa postupne obnovuje. Krajina bude podľa neho schopná nájsť nové vývozné trhy, pretože jej zdroje energie sú konkurencieschopné.

Časť ropy od Ruska nakupuje India, ktorá sa rozhodla k západným sankciám namiereným proti Moskve nepripojiť. Najväčšia demokracia sveta však Rusko prinútila, aby jej dalo nižšiu cenu a tohto rabatu sa nechce vzdať. India je po Spojených štátoch a Číne tretím najväčším dovozcom ropy na svete. Ruská ropa v Indii zatiaľ tvorí len veľmi malú časť ropného mixu.

Ďalšie dôležité správy

In this Tuesday, July 29, 2014 file photo Russian state-run Sberbank headquarters in downtown Moscow, Russia. The European Union on Thursday, July 31 revealed the details of its broad economic sanctions against Russia, including the names of five major banks which will see their access to the 28-nation bloc's capital market curtailed. The banks, in which the Russian state holds a majority stake, include the country's largest lender, Sberbank. The others are Gazprombank, VEB, VTB bank and Rosselk
Neprehliadnite

Polovica zákazníkov Gazpromu si otvorila účty v Gazprombank, tvrdí Rusko