Americký ropný koncern Exxon Mobil vo štvrtok oznámil, že môže prepustiť až 15 percent zo svojej globálnej pracovnej sily. Príčinou je pandémia ochorenia Covid-19, ktorá spôsobila pokles dopytu po rope a jej cien.

Exxon podobne ako ďalší producenti ropy znižuje náklady z dôvodu kolapsu dopytu a zlého načasovania nových projektov. Koncern už skôr oznámil škrty výdavkov v tomto roku v objeme vyše 10 miliárd dolárov. „Dosahy pandémie ochorenia Covid-19 na dopyt po produktoch Exxon Mobilu ešte podporili naliehavosť pokračujúceho zvyšovania efektivity," uviedla spoločnosť.

WA 22 Karnes - Slnko zapadá nad ťažobným poľom pri texaskom meste Karnes v stredu 8. apríla 2020. Ceny ropy vo štvrtok ráno 9. apríla pokračovali v zotavovaní aj napriek pokračujúcemu slabému dopytu. Očakáva sa totiž, že skupina OPEC+ sa vo štvrtok dohodne na výraznom obmedzení ťažby, aby podporila ceny čierneho zlata, ktoré v marci skolabovali v dôsledku cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom a prepadu dopytu spôsobeného pandémiou nového koronavírusu. FOTO TASR/AP


The sun sets behind a
Neprehliadnite

Ceny ropy vo štvrtok mierne vzrástli, aj pre hurikán

Po celom svete by o prácu mohlo prísť 14- tisíc zamestnancov koncernu, uviedol hovorca Exxon Mobil Casey Norton. Koncern aktuálne zamestnáva okolo 88 300 ľudí. Exxon si nestanovil fixný počet pracovných miest, ktoré chce zrušiť, ale očakáva, že zníži pracovnú silu asi o 15 percent. V USA by o prácu mohlo prísť okolo 1 900 ľudí.