Spoločnosť BP včera oznámila, že jej zisky sa v druhom štvrťroku roka 2022 oproti minulému roku strojnásobili a dosiahli tak hodnotu 9,3 miliardy amerických dolárov, čo je najvyšší štvrťročný zisk spoločnosti za posledných 14 rokov, informuje portál Statista.

A nie sú sami. Britsko-holandský energetický gigant Shell vo svojej najnovšej správe uviedol, že jeho zisk za minulý štvrťrok dosiahol hodnotu 11,5 miliardy dolárov - viac ako dvojnásobok hodnoty z druhého štvrťroka v minulom roku. Nárast čistých ziskov zaznamenali aj francúzska ropná a plynárenská spoločnosť Total Energies (zisk 2,2 miliardy dolárov) a španielska nadnárodná energetická spoločnosť Repsol (zisk 2 miliardy dolárov).

Najväčšími skokanmi sú však jednoznačne americké energetické spoločnosti Exxon a Chevron. V porovnaní s druhým štvrťrokom minulého roka sa zisk spoločnosti Exxon rapídne zvýšil, a to zo 4,7 miliardy dolárov na 17,9 miliardy. Zisk spoločnosti Chevron taktiež zaznamenal výrazný nárast - z 3,1 miliardy dolárov na 11,6 miliardy.

Ceny benzínu v USA sa od roku 2021 zvýšili v priemere o viac ako 1 dolár za galón. Podobná situácia je aj v Európe, kde kvôli neustále sa zvyšujúcim cenám energií hrozí, že sa aj tie najväčšie a najsilnejšie európske ekonomiky dostanú do recesie.

Mimoriadna daň pre ropné spoločnosti

Na spotrebiteľov „útočí“ zdražovanie nielen na pumpách, ale aj v domácnostiach v súvislosti s vykurovaním a dodávkami plynu. Britské médiá uvádzajú, že obyvatelia si už musia vyberať medzi teplom a potravinami. Jedným z možných protiopatrení, ktoré zaviedli krajiny ako Grécko, Španielsko či Taliansko - a o ktorom sa v súčasnosti uvažuje vo viacerých ďalších krajinách - je zavedenie mimoriadnej dane pre veľké ropné spoločnosti, Výsledkom by malo byť zmiernenie zaťaženia domácností s nízkymi a strednými príjmami.

Hoci sa na ropné spoločnosti valila kritika za to, že zarábajú na palivovej kríze po ruskej invázii na Ukrajinu a podnecujú krízu životných nákladov, stojí za zmienku, že spoločnosť BP vo februári opustila svoj podiel v ruskom ropnom gigante Rosnefť, ktorý predstavoval hodnotu približne 25 miliárd dolárov, čo je podľa agentúry Reuters „zatiaľ najvýznamnejší krok západnej spoločnosti v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu".

Ďalšie dôležité správy

Biden sa koncom júna zúčastní na summitoch G7 v Nemecku a NATO v Madride
Neprehliadnite

Bidena rozčúlili ropné spoločnosti, napísal im list, v ktorom žiada nápravu