Ceny ropy rastú tretí deň po sebe. Dopomáha k tomu výpadok dodávok z Kurdistanu, zmiernenie obáv z bankovej krízy a pokles amerických zásob ropy.

Severomorská ropa Brent si okolo 17.00 h SELČ pripisovala 0,7 percenta na 79,15 dolára (72,99 eura) za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárast o zhruba percento a blížila sa k 74 dolárom (68,24 eura) za barel.

Podľa údajov amerického vládneho úradu pre energetické informácie EIA sa ropné zásoby USA minulý týždeň znížili o viac ako sedem miliónov barelov. Ide o najprudší pokles od novembra.

Vývoz ropy z Kurdistanu cez Turecko v objeme okolo 450-tisíc barelov denne sa cez víkend musel zastaviť, pretože rozhodnutie arbitrážneho súdu potvrdilo, že na prepravu tejto ropy je potrebný súhlas Bagdadu.

„Pokiaľ bude spor pokračovať, tak obavy o dodávky budú aj naďalej podporovať ceny ropy,“ uviedla analytička Fiona Cincottaová zo spoločnosti City Index.

Náladu na trhu povzbudilo aj zmiernenie obáv o bankový sektor po týždňoch cenových výkyvov, ktoré 20. marca poslali ropu na 15-mesačné minimum. Investorov upokojilo prevzatie všetkých vkladov a úverov skrachovanej Silicon Valley Bank (SVB) americkým finančným ústavom First Citizens.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Turecko potvrdilo Iraku, že bude rešpektovať verdikt arbitráže o rope z Kurdistanu