Ropa začiatkom týždňa zdražuje. Krátko po 16: 30 vykazovala cena severomorskej ropy Brent rast o 1,8 percenta zhruba na 113,60 dolára za barel, americká ľahká ropa WTI si pripisovala 1,7 percenta približne na 110,30 dolára za barel.

Maximá za desiatky rokov

OPEC za jún podľa prieskumu agentúry Reuters nesplnil cieľ zvýšiť produkciu ropy. Problém na strane ponuky môže znamenať aj štrajk v Nórsku, ktorý by mohol tento týždeň obmedziť dodávky a znížiť celkovú ťažbu asi o osem percent. Nórsko je najväčším producentom ropy v západnej Európe.

Rastúce ceny energií na pozadí zákazu ruskej ropy a znížených dodávok plynu prispeli k prudkému rastu inflácie v niektorých krajinách na maximá za desiatky rokov a vyvolali obavy z recesie.

Ceny sa budú musieť zvýšiť

Inflácia v eurozóne dosiahla v júni ďalší rekord, čo posilnilo argumenty pre rýchle zvyšovanie sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky. Nálada spotrebiteľov v Spojených štátoch klesla na doterajšie minimum.

Analytik Stephen Brennock zo spoločnosti PVM upozorňuje, že narastajúce výpadky dodávok sa objavujú v čase obmedzenej schopnosti producentov na Blízkom východe čerpať viac ropy.

„Bez toho, aby sa na trh čoskoro dostala nová produkcia ropy, sa ceny budú musieť zvýšiť," uviedol Brennock.

Ďalšie dôležité správy

Rozostavaný plynovod Gazprom
Neprehliadnite

Barometer: Malo by sa Slovensko v budúcnosti vrátiť k dodávkam plynu z Gazpromu?