Po prudkom náraste v prvých piatich mesiacoch roka začala cena ropy v júni a júli klesať, pričom v minulom týždni zaznamenala najväčší týždenný pokles od začiatku apríla. Dodávky z Líbye sa zvýšili, čo pomohlo skrátiť časové rozpätia kľúčových futures na ropu a došlo k zmierneniu napätia na trhu.

Ďalším faktorom bolo, že nižšia spotreba a signály globálneho ekonomického spomalenia obmedzili dopyt po tejto komodite. Do veľkej miery k tomu prispeli centrálne banky, ktoré zvyšovaním sadzieb vyvolali medzi investormi obavy, že rast sa spomalí.

Bank of England varovala, že Spojené kráľovstvo smeruje k viac ako ročnej recesii, zatiaľ čo USA plánujú v boji za zmierňovanie inflácie pokračovať. Nedávne údaje ukázali, že sa aktivita v čínskych továrňach znížila, zatiaľ čo China Beige Book International varovala, že ekonomika sa zhoršuje.

West Texas Intermediate (WTI) sa ustálil na 89 dolároch za barel a skončil týždeň takmer o 10 percent nižšie. Stiahnutie je evidentné na celom trhu s ropou. Futures na benzín tento týždeň klesli o 18 percent a rozdiel medzi dvoma najbližšími kontraktmi Brentu a mierou ponuky sa spätne scvrklo na 1,73 dolára za barel, z viac ako 6 dolárov pred týždňom.

Napriek tomu sa v Saudskej Arábii minulý týždeň objavili určité známky býčieho správania. Saudi Aramco zvýšilo svoju triedu Arab Light pre dodávky do ázijských rafinérií na budúci mesiac na rekordných 9,80 dolára za barel nad stredovýchodným benchmarkom. Obchodníci však očakávali ešte väčší skok.