Rusko má na lodiach na mori v súčasnosti viac než 60 miliónov barelov ropy. To je nový rekord. Poukázali na to údaje analytickej firmy Vortexa. Dôvodom je, že mnohí kupci sa pre obavy zo sankcií ruskej rope vyhýbajú. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Spojené štáty a viaceré ďalšie krajiny uvalili na ruskú ropu a ropné produkty zákaz dovozu po tom, ako Rusko koncom februára zaútočilo na Ukrajinu. Európska únia rovnaký krok plánuje a podľa posledných informácií by k dohode o embargu na ropu z Ruska malo prísť v nasledujúcich dňoch. Práve pre riziko neskoršieho sankcionovania kupci ruský náklad odmietajú.

Rusi tak majú na plavidlách na mori rekordných 62 miliónov barelov ropy Urals. To je trojnásobok priemerného objemu spred vojny, pričom export ruskej ropy po mori klesol v máji na 6,7 milióna barelov denne. V porovnaní s februárom, koncom ktorého sa začala vojna na Ukrajine, to znamená pokles o 15 percent.

,,Čísla o exporte, ktoré poukazujú na stále vysoký objem vývozu, nevypovedajú všetko," povedal energetický analytik Clay Seigle. "Ruská ropa sa naďalej hromadí na mori," dodal. Na to podľa neho poukazujú údaje o náklade ropy Urals, ktorý nemá určenú konkrétnu destináciu. Podiel takéhoto nákladu dosiahol 15 percent, čo je rovnako nový rekord. Časť z tejto ropy môže smerovať k neznámym kupcom a časť môže predstavovať nepredanú ropu.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 archív Fürstenwalde - Na archívnej snímke z 29. júla 2020 logo ropného koncernu Royal Dutch Shell sa nachádza na čerpacej stanici v nemeckom Fürstenwalde. Shell vykázal vo štvrtok 5. mája 2022 rekordný zisk za 1. štvrťrok 2022. Podporili ho vyššie ceny ropy a plynu a silný výkon obchodnej divízie. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 29.07.2020, Brandenburg, Fürstenwalde: Das Logo der Shell Oil Company an einer Tankstelle. Das Energieunternehmen Shell Deutschland führt Gespräche mit Vertretern aus der
Neprehliadnite

Firma extrémne poškodzuje planétu, už sa na to nemôžem dívať, manažérka Shell podala výpoveď