Európska únia aj NATO sa snažia zbaviť závislosti na ruskej rope, plyne aj uhlí, zabúdajú však na ešte jednu surovinu, a to urán, ktorý sa z Ruska vo veľkej miere vyváža do krajín únie aj do Spojených štátov, píše denník iDnes.

Závislosť na ruskom uráne

Rusko sa na dodávkach do Európskej únie podieľa dvadsiatimi percentami, rovnakým podielom aj do Spojených štátov. Ďalších 20 percent obom dodáva Kazachstan.

Závislosť na ruskom kove je vyššia aj preto, že akcie uránových baní v USA, Kanade aj Kazachstane vlastnia práve ruské štátne firmy. Podľa odhadov celá tretina celosvetového obchodu s obohateným uránom pochádza z firiem a baní, ktoré majú väzby na Rusko, informuje iDnes.

Napriek tomu, že vojna na Ukrajine prebieha už viac ako dva mesiace, postoj k uránu sa v Európe začal meniť len nedávno. Embargo na tento kov, ktoré požaduje najmä Poľsko a Pobaltské štáty, značne podporuje už aj Nemecko. „Berlín prostredníctvom svojho veľvyslanca pri Európskej únii oznámil novú pozíciu nemeckej vlády: popri sankciách na ruskú ropu podporuje aj zákaz dovozu ruského uránu,“ uviedli zdroje z nemeckej diplomacie pre bruselský server Politico.

Trpieť bude Francúzsko

Nemecko svojím rozhodnutím nebude veľmi trpieť. Aktívne má tri jadrové reaktory, tie sa však plánujú prechodom na obnoviteľné zdroje zavrieť. Horšia situácia nastane vo Francúzsku, ktorého prístup k jadru je úplne opačný.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil, že tento štát pôjde cestou výstavby nových jadrových reaktorov, do roku 2050 by malo v krajine Galského kohúta vyrásť ďalších 14 jadrových reaktorov.

„Svoje plány Macron označuje za atómovú renesanciu, ktorá má prispieť k zníženiu uhlíkových emisií zo spaľovania neobnoviteľných zdrojov a zároveň nielen v tejto oblasti podporiť vedecký výskum a inovácie, to všetko za masívnu finančnú podporu a investície.,“ informuje iDnes.

Slovensko sa obzerá po vlastných zdrojoch

Pre Francúzsko by sankcie na urán boli bolestivejšie aj preto, že pološtátna energetická firma EDF zvykne na projektoch spolupracovať s ruským Rosatomom.

Po vlastných zdrojoch uránu sa obzerá aj Slovensko. Ťažiť by sa mohlo v dvoch významných ložiskách na východe krajiny, s tým však nesúhlasia obyvatelia tamojších obcí. Ak by aj došlo k zhode, ťažba by mohla začať až o niekoľko rokov.

Ako alternatíva pre Európu figuruje americký Westinghouse, u odborníkov však vznikajú pochybnosti, či bude možné dostatočne nahradiť vysoké množstvo suroviny.

Ďalšou komplikáciou je uloženie zaoceánskych ložísk. V USA sa nachádzajú v chránených krajinných oblastiach a územiach domorodých Indiánov.

Ďalšie dôležité správy

PK 28 archív Brusel - Na archívnej snímke z 27. februára 2022 šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli. Rokovania s Iránom o oživení jadrovej dohody z roku 2015 musia byť pozastavené, uviedla v piatok 11. marca Európska únia, ktorá rozhovory koordinuje. FOTO TASR/AP

FILE - European Union foreign policy chief Josep Borrell speaks during a press statement at EU headquarters in Brussels, Sunday, Feb. 27, 2022. Borrell sa
Neprehliadnite

Európska únia na zasadnutí šéfov diplomacií prijme šiesty balík sankcií voči Rusku