Pesimizmus v oblasti cien ropy je logický, píše magazín Forbes. Odborníci súhlasia, že Spojené štáty mieria do recesie podnietenej krízou dôvery v americký bankový systém. Cena ropy od začiatku marca klesla o 17 percent na 67 dolárov za barel. Cena zemného plynu od decembra 2022 klesla o 50 percent. Dodávok je však zatiaľ dosť.

Podľa magazínu sme stále svedkami 40-percentného nárastu kapitálových výdavkov v oblasti ropných polí, ktorého spúšťačom boli úrovne cien ropy v roku 2022. Tie sa pohybovali od sumy 100 dolárov za barel a vyššie. Ťažba ropy by sa v Spojených štátoch mala tento rok zvýšiť o 500-tisíc barelov za deň na 12,9 milióna barelov. Odolná je aj ťažba v Rusku, ktorá sa pohybuje na úrovni 11,3 milióna barelov za deň, čo je len o kúsok menej než v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin spustil inváziu na Ukrajinu.

„Trhy s ropou sa v oblasti vyhliadok stali nadmieru pesimistickými,“ hovorí analytik Daan Struyen z banky Goldman Sachs. Aj on však vo svojej výskumnej správe znížil 12-mesačný cenový cieľ zo sto na 94 dolárov za barel. „Pozícia a cena sa z historického hľadiska po takýchto nepriaznivých udalostiach zotavujú postupne,“ dodáva. Aj napriek tomuto zníženiu je Struyvenova vyhliadka priaznivejšia než súčasná cena ropy.

Je však tento jeho optimizmus vôbec reálny? Miliardár a investor Warren Buffett si myslí, že áno, a preto tento mesiac využil dlhodobo nízke ceny, aby získal ďalších 13 miliónov podielov v americkej ťažobnej firme Occidental Petroleum. Podľa Forbesu ho vyšli na takmer 800 miliónov dolárov. Buffettova holdingová spoločnosť Berkshire Hathaway tak v tejto firme vlastní 23-percentný podiel v hodnote 12,5 miliardy dolárov.

Analytici z firmy THP tvrdia, že neistota panujúca v energetickom sektore nie je dôvodom na paniku. Čína totiž podľa nich tento rok zvýši svoje dovozy ropy o milión barelov za deň a India o najviac 250-tisíc barelov, čo by cenám mohlo pomôcť. Z celosvetového hľadiska však v oblasti ťažby ropy existuje až znepokojivo malé množstvo voľnej kapacity. Analytici preto očakávajú, že v druhej polovici tohto roka budú trhy s ropou napäté.

Podľa Forbesu existuje jeden konkrétny človek, ktorý by mal ropu začať rýchlo kupovať, keďže konečne klesla na jeho cieľovú úroveň. Tým človekom je americký prezident Joe Biden, ktorý zatiaľ zo strategických ropných rezerv Spojených štátov predal viac ako 250 miliónov barelov. Biden v tejto súvislosti prisľúbil, že chýbajúce objemy doplní hneď, ako ceny ropy klesnú pod 70 dolárov.

Ďalšie dôležité správy

bufett
Neprehliadnite

Buffettove dividendy pre všetkých. Investori radia spiatočku a stavajú na istotu