Ceny ropy na začiatku nového týždňa prakticky stagnujú. Investori čakajú na výsledky samitu lídrov skupiny najrozvinutejších krajín sveta G7. Jedným z najdôležitejších faktorov určujúcich dianie na trhu sú aktuálne obavy z recesie, ktorá by udusila dopyt.

Augustový kontrakt na americkú ropu WTI sa v pondelok o 8.46 h SELČ predával po 107,46 USD (102,11 eura) za barel (159 litrov). To bolo o 16 centov alebo 0,15 percenta menej v porovnaní s koncom obchodovania na newyorskej komoditnej burze v piatok. Kontrakt ukončil piatkové obchodovanie so ziskom 3,35 USD alebo o 3,21 percenta na 107,62 USD za barel. Za celý uplynulý týždeň však WTI stratila okolo 1,8 percenta.

Severomorská ropná zmes Brent s augustovým kontraktom sa v pondelok o 8.45 h SELČ predávala so ziskom 5 centov alebo 0,04 percenta po 113,17 USD za barel. V piatok si pripísala 3,07 USD alebo 2,79 percenta a uzavrela na 113,12 USD za barel.

Ceny ropy zrejme zaznamenajú v júni prvý mesačný pokles od minulého novembra. Dôvodom sú rastúce obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky. Centrálne banky po celom svete totiž v snahe o spomalenie inflácie zvyšujú úrokové sadzby.

Lídri skupiny G7 diskutujú o stanovení stropu na cenu ruskej ropy. Zatiaľ však nedospeli k dohode a o záležitosti sa ďalej rokuje. Mechanizmus by mal fungovať prostredníctvom zavedenia reštrikcií na poistenie a prepravu ruskej ropy.

Ďalšie dôležité správy

WA 43 Quito - Nový ekvádorský prezident Guillermo Lasso s prezidentskou šerpou máva ľuďom po zložení prísahy v ekvádorskej metropole Quito v pondelok 24. mája 2021. FOTO TASR/AP

Ecuador's new President Guillermo Lasso wears the presidential sash after his inauguration ceremony outside the National Assembly in Quito, Ecuador, Monday, May 24, 2021. (AP Photo/Dolores Ochoa)
Neprehliadnite

Ekvádorský prezident po dvoch týždňoch protestov znížil ceny benzínu a nafty