Ceny ropy boli v utorok po pondelkovom raste bez väčších zmien a mierne klesali. Pomáhalo im ďalšie plánované zníženie ťažby v Saudskej Arábii. Naopak, proti rastu ceny pôsobili obavy o rast globálnej ekonomiky.

Krátko po 17: 30 SELČ cena severomorskej ropy Brent vykazovala rast o 0,3 percenta na zhruba 76,50 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI zlacňovala o asi 0,1 percenta a obchodovala sa okolo 72,10 dolára za barel.

Brent si v pondelok pridal 2,60 dolára za barel a WTI 3,30 dolára. Posilňovali po tom, ako Saudská Arábia, najväčší svetový vývozca, cez víkend vyhlásila, že jej produkcia v júli klesne o milión barelov denne na deväť miliónov barelov denne.

Podľa analytikov banky Citi však slabší dopyt, väčšia ponuka od ťažobných štátov mimo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), pomalší ekonomický rast v Číne a možná recesia v Spojených štátoch a v Európe znamenajú, že saudskoarabské zníženie pravdepodobne nepovedie k udržateľnému zvýšeniu cien na úrovne medzi 85 a 95 dolármi za barel.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 Šakhir - Holuby sedia na ťažobnom zariadení , ktoré sa nachádza na ropnom poli Šachir v Bahrajne 13. decembra 2015.Ceny ropy pokračujú v páde. Cena referenčnej európskej ropy Brent dnes klesla pod úroveň 37 USD (33,79 eura) za barel (159 litrov). Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg. Ropa oslabuje už siedmy obchodný deň po sebe. Hlavným dôvodom je prebytok komodity na trhu. FOTO TASR /AP

Doves sit on an oil pump at sunset in the desert oil fields of Sakhir, Bahrain, Sunday, Dec. 13,
Neprehliadnite

Ľahká americká ropa sa predávala za viac ako 71 dolárov, ale Brent si odpísal 16 centov