Spoločnosť Rolls-Royce získala peniaze od vlády a súkromných investorov na pomoc pri vývoji prvého malého modulárneho jadrového reaktora (SMR) v krajine, ktorý má byť súčasťou snahy o dosiahnutie nulových čistých emisií oxidu uhličitého.

Vláda poskytne firme 210 miliónov libier a konzorcium súkromných investorov 195 miliónov libier, uviedol spravodajský server BBC.

Problémy s financovaním

K splneniu čistých nulových emisií do roku 2050 je dôležitý vysoký rast produkcie elektriny s nízkymi emisiami uhlíku, ako je veterná, solárna a jadrová energia. Nové veľké jadrové projekty sa ale stretávajú s problémami s financovaním.

Boris Johnson
Neprehliadnite

Johnson vyzval na dôraznú ochranu klímy, svet je vraj pripútaný k bombe ako James Bond

„Malé modulárne reaktory ponúkajú zaujímavé príležitosti k zníženiu nákladov a rýchlejšej výstavbe, čo zaistí že budeme môcť do domácností čistú elektrinu a ešte viac znížiť už tak klesajúcu spotrebunestabilných fosílnych palív,“ uviedol minister pre obchod a energetiku Kwasi Kwarteng.

SMR sa môžu vyrábať v továrňach a jej diely sú tak malé, že sa môžu prevážať nákladnými autami a loďami a zmontované sú oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako veľké reaktory. Rolls-Royce očakáva, že jeho podnik na SMR vy mohol do roku 2050 vytvoriť až 40 000 pracovných miest.

Kritici chcú obnoviteľné zdroje

Kritici však tvrdia, že je potrebné zamerať sa na obnoviteľné zdroje energie a nie na nové jadrové elektrárne. V súčastnosti má jadro na výrobe elektriny v Británii podiel 16 percent.

Získané peniaze majú putovať do vývoja dizajnu SMR a na regulačné procesy, ktoré posudzujú, či je vhodný pre používanie v Britácii. V rámci projektu sa tiež určia miesta, kde sa budú vyrábať súčiastky reaktoru.
Rolls-Royce uvádza, že jedna z ich elektrární bude zamerať zhruba desatinu veľkosti konvenčnej jadrovej elektrárne a dodávať elektrinu približne jednému miliónu domácností.

Mníchovský autosalón neohrozuje už len pandémia, ale aj ekologickí aktivisti.
Neprehliadnite

Aktivisti Greenpeace podali v Nemecku žalobu na automobilku Volkswagen kvôli emisiám

Kapacita výroby má byť 470 MW, čo podľa výkonu odpovedá viac ako 150 veterným turbínam na pevnine. Pokiaľ bude elektráreň so SMR of firmy Rolls-Royce schválená pre použitie, mohlo by v Británii byť postavených až 16 reaktorov.

Zástupca Greenpeace Doug Parr upozornil, že SMR sú stále drahšie ako technológie obnoviteľných zdrojov. Stále tak neexistuje riešenie pre likvidáciu jadrového odpadu, ktorý po sebe zanechávajú, ani zhoda na tom, kam to má byť umiestnené