Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval v spore o tzv. vykurovací zákon na vecnú a pokojnú diskusiu. Priznal, že navrhovaná povinná výmena starých vykurovacích systémov je predmetom vnútrokoaličného sporu, v ktorom má podľa neho každá strana „trochu pravdu“. Cieľ je jasný, klimatická neutralita sa do roku 2045 musí dosiahnuť aj v stavebníctve, zdôraznil v sobotu kancelár.

Návrh reformy energetického zákona stanovuje, že od začiatku roka 2024 by mali prakticky všetky nové vykurovacie systémy v budovách čerpať 65 percent energie z obnoviteľných zdrojov. V praxi by to znamenalo zákaz inštalácie nových kotlov na olej a plyn. Predkladateľ zákona, minister hospodárstva Robert Habeck zo strany Zelených, tvrdí, že vláda zohľadní sociálne aspekty a transformáciu bude sprevádzať balík finančnej podpory v hodnote niekoľkých miliárd eur.

V rámci trojčlennej koalície proti plánu ostro vystupuje liberálna strana FDP. Pre jej výhrady sa návrh zákona, ktorý už schválil vládny kabinet v Berlíne, zatiaľ nedostal na prerokovanie do Bundestagu.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Štrasburg - Nemecký kancelár Olaf Scholz hovorí pri príležitosti Dňa Európy v Európskom parlamente 9. mája 2023 v Štrasburgu. FOTO TASR/AP
German Chancellor Olaf Scholz delivers his speech during a debate about Europe, Tuesday, may 9, 2023 at the European Parliament in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na dohodu o znižovaní dlhov v EÚ