Článok sme aktualizovali v celom rozsahu.

Líder OĽaNO zdôraznil, že jednotlivé mená ministrov nebudú konkretizovať. Najskôr ich chce predstaviť prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Stretnúť sa s ňou chce čo najskôr, ak sa bude dať, tak už počas víkendu. I. Matovič si myslí, že hlava štátu má právo dozvedieť sa nominácie ako prvá. Po jej vyjadrení podľa vlastných slov budú partneri informovať verejnosť.

Pripustil, že rokovania urýchlila aj aktuálna situácia v súvislosti s výskytom a šírením nového koronavírusu na Slovensku. Priblížil, že OĽaNO sa vzdalo jedného ministerstva v prospech SaS, liberáli tak obsadia tri rezorty v novej vláde.

SaS dostane tri rezorty

„Dohodli sme sa, oni spravili ústupok, my sme spravili ústupok, Boris Kollár spravil ústupok,“ povedal R. Sulík s tým, že SaS okrem troch rezortov dostane aj post predsedu parlamentného finančného výboru. Do jeho čela sa postaví zvolený poslanec SaS Marián Viskupič. „Myslím si, že táto dohoda je dobrá. Ja som za SaS spokojný, pokiaľ viem, aj ostatní partneri sú spokojní. Ideme spoločne písať programové vyhlásenie vlády,“ dodal.

„V prvom rade potrebujeme upokojiť situáciu, zložiť vládu,“ zdôraznil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár s tým, že na rokovaniach urobili ústupky aj preto, aby mohli čo najskôr pomáhať ľuďom.

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová poznamenala, že rokovali o svojich prioritách, strane sa podľa jej slov podarilo presadiť dve svoje priority. Pripustila, že rokovania boli náročné. „Urobili sme všetko pre to, aby sme sa dohodli rýchlo, konštruktívne a racionálne,“ dodala.

Na otázku, aké bude ďalšie pôsobenie predsedu strany Za ľudí a exprezidenta Andreja Kisku, odpovedala tým, že sám oznámi svoj ďalší postup. „My vás budeme informovať v krátkom čase,“ povedala.

Chceli rezorty financií a školstva

Richard Sulík trval na nároku svojej strany na obsadení postu ministra financií, podľa jeho slov to voliči SaS očakávali. Podľa R. Sulíka by mali byť partneri dohodnutí na všetkých postoch, okrem financií.

Pripomenul, že ešte pred rokovaniami o prerozdelení rezortov prejavil záujem o rezort financií, ak budú druhá najsilnejšia strana. Preto by pochopil, ak by tento post chcelo hnutie Sme rodina, to však podľa jeho slov chcelo prioritne post predsedu Národnej rady SR.

Dodal, že SaS dostala ponuku napríklad aj na rezort životného prostredia. R. Sulík poznamenal, že rozumie napríklad záujmu OĽaNO o rezort vnútra, pretože od začiatku I. Matovič sľuboval voličom, že chce bojovať proti mafii.

„Sme partneri, aj keď sme menší partner, nie sme podriadení a nadriadení, nesúhlasíme s tým, že I. Matovič si vyberie všetko, čo chce, len preto, lebo vyhral voľby,“ povedal. Podotkol, že charakteru strany SaS najviac zodpovedajú rezorty financií a školstva.

„Naši voliči od nás čakajú, že budeme zodpovední, že budeme za rozumné hospodárenie našej krajiny,“ povedal R. Sulík. Tvrdí, že SaS sa chce zodpovedne starať o to, aby štát hospodáril rozumne. Naďalej deklaroval záujem o štvorkoalíciu so stranami a hnutiami OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.

Vysvetlil, že sa od začiatku o tom s Matovičom rozprával a mal pocit, že s tým líder OĽaNO počíta. Pôvodne mal byť Eduard Heger (OĽaNO), ktorý sa spomína ako možný minister financií, podľa Sulíka ministrom hospodárstva alebo dopravy, či práce. Pri každom rokovaní sa to však podľa neho menilo.