Pri jazde autom po Slovensku môžu vodiči stále naraziť na billboardy s akčným odkazom „Rozhodni to!“. Už ošumelý, no stále reprezentujúci myšlienku, že ľudia majú v ústave garantované právo na to, aby sa mohli priamo podieľať na moci.

V ankete Igora Matoviča hlasovalo viac ako 67-tisíc ľudí a veľká väčšina podporila ním stanovené otázky. Tou prvou, s ktorou sa zároveň stotožnilo najviac ľudí, bol súhlas so zavedením hmotnej zodpovednosti politikov. Podporilo ho 99 percent hlasujúcich.

slovenský predseda vlády Igor Matovič maďarský predseda vlády Viktor Orbán stretnutie
Neprehliadnite

Orbán v očkovacej stratégii tromfol Matoviča. Maďarsko sa stane najzaočkovanejšou krajinou EÚ

Hmotná zodpovednosť bez zhmotnenia

Dali sme úprimnú ponuku ľuďom, nech rozhodnú v rovnom hlasovaní, a my ich rozhodnutie budeme rešpektovať, tvrdí webová stránka. Prešiel rok a zákon ani jeho návrh svetlo sveta ešte neuzreli.

Igor Matovič však dodržal svoj sľub a hmotnú zodpovednosť politikov dostal do programového vyhlásenia vlády. Píše sa v ňom, že „vláda zavedie funkčný mechanizmus hmotnej zodpovednosti a trestania pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami.“

Odvtedy sa o hmotnej zodpovednosti takmer vôbec nehovorilo. Tému pripomenul až predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák z OĽaNO v októbri. Povedal, že strana pracuje na aktuálnom návrhu legislatívy. Ten mal byť preložený do parlamentu počas najbližšieho pol roka.

Sľubovaného polroka uplynie o mesiac. Na otázku TRENDu, kedy budú zákon predložený do parlamentu M. Vetrák odpovedá, že by sa tak malo udiať na májovej schôdzi parlamentu. Momentálne ho pripomienkujú dotknuté ministerstvá a vybraní odborníci, tvrdí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa