Ukazuje sa, že rok 2021 bude pre slovenský cestovný ruch ešte horší, ako bol vlaňajší. Uviedol to na brífingu prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák. Čerpanie služieb cestovného ruchu sa podľa neho bude kumulovať pravdepodobne do troch až štyroch týždňov tohto roka, najmä na prelome júla a augusta.

Grécko
Neprehliadnite

Hitom tohtoročnej letnej turistickej sezóny bude Grécko a jeho ostrovy, tvrdí šéf SACKA

„Rok 2020 bol pre cestovný ruch určite najhorším rokom od samostatnosti Slovenka. Počet návštevníkov a prenocovaní klesol v porovnaní s obdobím pred pandémiou o viac ako 47 percent, čiže de facto na polovicu. To isté tvrdenie platí aj o tržbách. V roku 2021 predstavy, ktoré sme prezentovali v marci tohto roka, keď sme tvrdili, že tento rok bude ešte o niečo horší ako minulý, sa, bohužiaľ, zatiaľ napĺňajú. Údaje poukazujú na ešte výraznejší prepad aj návštevníkov, aj tržieb, a to aj napriek tomu, že opatrenia sa uvoľňujú," priblížil.

Zdôraznil, že pre zariadenia cestovného ruchu stále platia výrazné obmedzenia, ktoré limitujú, či už počty návštevníkov, alebo obmedzujú iným spôsobom podnikanie v cestovnom ruchu. Pripomenul zároveň, že sektor cestovného ruchu v SR pre pandémiu stratil už viac ako 40-tisíc pracovníkov. „Bohužiaľ, musíme konštatovať, že nedokážeme podstatnú časť odídených ľudí prilákať späť do sektora," spresnil.