Rodiny Porsche a Piech, ovládajúce holdingovú firmu Porsche SE (PSHG_p.DE) – ktorá vlastní väčšinu hlasovacích práv Volkswagenu, majú za cieľ udržať špičkového európskeho výrobcu automobilov pod kontrolou.

Chcú mať väčší vplyv na strategické záležitosti v spoločnosti, čo znamená mocenskú hru pred plánovaným uvedením Porsche na burzu.

Väčší vplyv sa už prejavil vo vymenovaní Olivera Blumea za budúceho generálneho riaditeľa Volkswagenu, čo je krok, ktorý vyvolal kritiku viacerých investorov, pretože naďalej zostane aj šéfom Porsche AG.

Očakáva sa, že Blume presadí dlho očakávanú počiatočnú verejnú ponuku (IPO) Porsche AG, presadzovanú klanom Porsche a Piech. IPO je pre rodiny dôležité, pretože by sa opäť mohli stať priamym akcionárom Porsche AG po tom, čo ich v roku 2009 prevzal Volkswagen.

Dohodnutá štruktúra IPO, ktorá musí byť ešte potvrdená, by zabezpečila rodinám Porsche a Piech blokujúcu menšinu v Porsche AG. Manuel Theisen, bývalý profesor a špecialista na správu a riadenie spoločností, povedal, že je to spôsob, ako získať späť časť vplyvu rodín.