Stále rastúci segment bezpečnostných služieb trápi problém spojený s nedostatkom personálu. Ich činnosť však v mnohom začínajú suplovať moderné technológie, uvádza v tlačovej správe spoločnosť M2C.

Za vyššiu kvalitu sa bude musieť platiť viac

Podľa country manažéra M2C Slovakia, Petra Kozáčka je nedostatok ľudí za posledné roky až alarmujúci.

„Momentálne sa navyšujú a narovnávajú mzdy na trhu. Snažíme si zamestnancov vychovávať vo vlastných radách a zostavovať pre nich veľmi dôsledné systémy benefitov a bonusov. Zameriavame sa aj na ich kariérny rast tak, aby od nás nemali dôvod odchádzať, a my sme držali čo najnižšiu možnú mieru fluktuácie,“ vysvetľuje s tým, že M2C zamestnáva na Slovensku vyše 500 zamestnancov.

Predseda českej pobočky Medzinárodnej asociácie bezpečnostného managementu (ASIS), Jaromír Průša sa domnieva, že za vyššiu kvalitu sa bude musieť začať viac platiť.

„Ak chcete mať kvalitnejší personál sústrediaci sa na ochranu a zabezpečenie sídla vašej spoločnosti, pravdepodobne sa stretnete aj s výrazne vyššími nákladmi,“ dodáva Průša.

Robotizácia umožňuje nahradiť bežné pracovné pozície

Cesta, ako sa vyrovnať s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, môže byť aj znižovanie personálneho obsadenia zavádzaním moderných riešení. V M2C sa rieši nedostatok pracovnej sily formou vzdialeného dohľadu z centra Space, o ktorý je momentálne medzi klientami veľký záujem.

Dohľadové centrá s dispečermi, inteligentnými kamerovými systémami a analytickými softvérmi nahradzujú klasické pozície bezpečnostných pracovníkov v priemyslových a logistických areáloch.

„Automatizácia a robotizácia nám úplne umožňujú nahradiť bežné pracovné pozície,“ doplnil Patrik Zúrik, Business Director v spoločnosti Mark2 Corporation Slovakia.

Okrem toho, že vzdialený dohľad umožňuje šetrenie ľudských zdrojov, vie tiež efektívne ušetriť energie. Sledovaný objekt je možné napríklad vybaviť rôznymi senzormi, ktoré opäť v spolupráci s analytickými softvérmi sledujú spotrebu energií a upozorňujú na anomálie.

„Softvér na základe vonkajších vplyvov a nazbieraných veličín generuje úsporu, a to už v prípade monitorovania únikov energií, vody, plynu, pričom komplexne znižuje celkovú spotrebu. Dopyt po integrácii služieb je stále výraznejší,“ vraví Peter Kozáček z M2C Slovakia.

Sledujú všetko, čo sa naprogramuje

Dohľadové centrum Space prepája softvérovú analýzu javov, ktoré sledujú kamery, s asistenciou preškolených operátorov.

Analytické softvéry sledujú všetko, čo sa naprogramuje – môže to byť
napríklad monitorovanie pohybu osôb v objekte a vyhodnocovanie ich správania.

V prípade toho, že softvér vyhodnotí problémové správanie, okamžite informuje obsluhu, ktorá tak nemusí stále sledovať snímaný obraz, a môže sa tým pádom venovať niekoľkým objektom naraz.

Na Slovensku pôsobia cez 20 rokov

M2C je česká spoločnosť s medzinárodnou pôsobnosťou, ktorá má dnes takmer 8 500 zamestnancov v 13 európskych krajinách. M2C pôsobí na Slovensku už viac ako 20 rokov a radí sa medzi najprogresívnejšie pobočky holdingu, ktorý má sídlo v Prahe, v Českej republike.

M2C Slovakia poskytuje komplexné služby integrovan. V Bratislave sídli aj vlastná pobočka – pracovisko dohľadového centra M2C Space.

Aktuálne je tu aj novovybudovaný showroom na prezentáciu najnovších technológií, s ktorými M2C Slovakia pracuje. M2C zamestnáva na Slovensku vyše 500 zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Haag - Na snímke Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu v piatok 22. júla 2022. ICJ rozhodne o predbežných námietkach vznesených Mjanmarskom v prípade uplatňovania Dohovoru o predchádzaní a trestaní zločinu genocídy. FOTO TASR/AP 


Exterior view of the International Court of Justice in The Hague, Netherlands, Friday, July 22, 2022, where judges rule on whether a case brought by Gambia alleging that Myanmar is committing genocide against the Rohingya can go ahead. Myanmar argues that the co
Neprehliadnite

Minul sa priestor aj personál. Opatrenia voči pracovnej kríze nemá kto zaviesť do praxe