Internetová maklérska spoločnosť Robinhood začína zavádzať platformu, ktorá umožní užívateľom jej obchodnej aplikácie nakupovať spolu s fondmi z Wall Street akcie v rámci počiatočných verejných ponúk (IPO). Je to ďalší krok v úsilí firmy o „demokratizáciu“ financií, uviedla agentúra Reuters. Platforma by mala byť sprístupnená všetkým užívateľom v najbližších týždňoch.

Veľkí inštitucionálni investori a fondy sú tradične prvými pri rozdeľovaní akcií v rámci počiatočných verejných ponúk, spolu s investičnými bankami, ktoré zarábajú veľké peniaze za sprostredkovanie takých ponúk. Väčšina amatérskych obchodníkov tak nemá inú možnosť, než nakúpiť akcie novej kótovanej spoločnosti až potom, čo sa s nimi začne verejne obchodovať. Vzhľadom na to, že akcie častokrát prvý obchodný deň na burze rastú, majú veľké fondy, ktoré získali akcie, výhodu.

hnutie Occupy Wall Street protesty
Neprehliadnite

Robinhoodi hodili rukavicu veľkým hráčom na Wall Street a dostali úder späť

Prvou firmou, ktorá ponúkne akcie drobným investorom cez Robinhood, bude Figs Inc., výrobca tvárových masiek a štítov. Pre drobných obchodníkov vyhradila jedno percento z 22,5 milióna akcií určených pre prvú ponuku.

Robinhood tiež plánuje tento rok počiatočnú verejnú ponuku akcií. Informované zdroje agentúre Reuters povedali, že firma sa chystá dať stranou časť zo svojich akcií určených na ponuku pre predaj na vlastnej platforme.