Dôvody, pre ktoré prezidentskú súťaž prehral, sú zrejmé. Tak ako pred piatimi rokmi aj teraz bola strana, za ktorú kandidoval, dostatočne silná na to, aby dostala svojho človeka do finále, ale v ňom už predstavovala príliš veľkú záťaž, aby mohol pomýšľať na víťazstvo. V roku 2014 ju neuniesol ani predseda strany Robert Fico, ktorý ponižujúco prehral s politickým outsiderom.

komentár Marián Leško 2017
Zdroj: Maňo Štrauch
komentár Marián Leško 2017

Záťaž, ktorú predstavuje jedenásťročné vládnutie Smeru-SD, nezvládol ani M. Šefčovič, hoci úporne predstieral, že sa síce uchádza o prezidentský úrad s podporou strany, ale ako nezávislý. Aj Marek Maďarič, bývalý prominentný člen Ficovej partaje, musel skonštatovať, že práve skutočnosť, že Šefčovič kandidoval „cez podpisy poslancov Smeru, bolo pre jeho kampaň tou najväčšou príťažou“.

Treba povedať, že aj spôsob, akým v televíznych debatách M. Šefčovič odpovedal, či presnejšie, neodpovedal na háklivé otázky týkajúce sa Smeru a jeho funkcionárov, prispeli k tomu, že si ho s nezávislým kandidátom pomýlil len málokto.

M. Šefčovič urobil vo voľbách všetko, čo od neho náčelník Smeru žiadal a hoci Ficove očakávania celkom nenaplnil, môže považovať za isté, že dostane ďalšiu nomináciu vlády na obsadenie postu v Európskej komisii. Ale „hearing“, ktorý ho tam čaká, bude z doterajších troch 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa