„Považujeme sankcie za kontraproduktívne, za neriešiace problém na Ukrajine. Prvá a druhá vlna sankcií ukázali skôr eskaláciu napätia,“ opakovane zdôraznil premiér v súvislosti s dokončením pracovných rokovaní predstaviteľov vlád EÚ na úrovni veľvyslancov o tzv. tretej vlne sankcií voči Rusku v piatok večer.

Namiesto parlamentu tripartita

O návrhu Európskej komisie na rozšírenie sankcií voči Rusku rokovala podľa Fica nielen vláda. Premiér k téme zvolal aj tripartitu sociálnych partnerov. Podľa vlastných slov „veľmi úzko komunikoval“ aj s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom a „došlo ku koordinácii“.

„Vítam, že zamestnávatelia podporili stanovisko vlády, že sankcie nie sú riešením. Rovnako som veľmi rád, že sme mali podobný názor s českým premiérom pánom Sobotkom, že všade tam, kde časti sankcií alebo sankcie budú ohrozovať národné záujmy, budeme voči týmto častiam sankcií alebo sankciám priamo na rokovaniach vystupovať,“ povedal Fico.

Podľa neho tretia vlna sankcií je iba pripravená, ale sankcie ešte nie sú prijaté. „Musí prebehnúť špeciálna procedúra na ich schválenie a dovtedy budem určite patriť medzi tých premiérov, ktorí budú hovoriť – podporme prímerie, ktoré dnes je Ukrajine tým, že odložíme tieto sankcie, pretože sú naozaj sankciami, ktoré nič nevyriešia. To je obrovský omyl, ak sa niekto domnieva, že zmenia niečo na bezpečnostnej situácii na Ukrajine,“ povedal. Pripomenul, že Slovensko Ukrajine pomohlo spätným tokom plynu.

Sberbank zachránená

Veľvyslanci členských štátov EÚ v Bruseli sa v piatok dohodli na tvrdších sankciách voči Rusku za jeho prístup ku kríze na Ukrajine. Podľa diplomatov sa ich uvedenie do platnosti očakáva v pondelok, je však možný odklad, ak vydrží prímerie medzi Kyjevom a východoukrajinskými separatistami dohodnuté takisto v piatok, a ak Rusko stiahne z ukrajinského územia svojich vojakov.

Robert Fico zopakoval: Na Ukrajine ide o súboj medzi USA a Ruskom

Robert Fico a Bohuslav Sobotka počas otvorenia novej česko-slovenskej zbrojovky v Novákoch 15. júla 2014. Zdroj: SITA/Martin Havran

Robert Fico je spokojný s prácou reprezentantov Slovenska v Bruseli. V prvom rade sa podľa neho vyriešil problém likvidity ruskej Sbernak na Slovensku. V prvom a druhom kole sankcií bola táto dcéra najväčšej ruskej banky vyňatá zo zoznamu sankcionovaných finančných ústavov a sankcie dotkli iba materskej spoločnosti, keďže dcéra Sberbank na Slovensku je na území EÚ.

Ako ďalej povedal, spoločne s českým premiérom mali výhrady k tomu, že výrobky dvojakého použitia, teda také, ktoré sa môžu používať vo vojenskom aj v civilnom prostredí, by sa nemohli vyvážať do Ruska. „My sme mali napríklad problém s obrábacími strojmi, nakladačmi. Česko malo tiež niektoré výhrady. Problém sa vyriešil tak, že nebude schvaľovaný kompletný zoznam výrobkov, ale sú tam nejaké ruské firmy, ktorým nebude možné dodávať z Európy určité produkty. Toto sa však Slovenska netýka,“ ozrejmil premiér. Doplnil, že sa otvorila aj otázka kompenzácií.

Najlepšie riešenie: Ukrajina mimo NATO

Doterajšie sankcie podľa Fica už poškodili slovenské spoločnosti. Príkladom je „obrovský pretlak dovozu ovocia a zeleniny na Slovensko, čo spôsobuje v niektorých prípadoch existenčné ťažkosti slovenským výrobcom“.

Podľa Fica majú problémy aj niektoré slovenské mliekarenské spoločnosti, ktorých výrobky vrátili z ruskej hranice. „Mohol by som uviesť aj príklad jednej firmy, ktorá dodáva produkty pre hutníctvo, kde bolo priamo ohrozených 400 zamestnancov,“ uviedol bez bližšej konkretizácie.

Premiér privítal piatkové prímerie medzi ukrajinskou vládou a proruskými separatistami. Zopakoval, že konflikt na Ukrajine je „geopolitickým súbojom medzi USA a Ruskom o vplyv na Ukrajine, do ktorého sa zapojila EÚ a mnohé malé štáty trpia týmito geopolitickými súbojmi a konfliktami“. Ako dodal, Ukrajinu čakajú veľké vnútorné rozhodnutia, „ktoré budú neuveriteľne bolieť“.

„Jediná cesta, ako nájsť riešenie, je, aby sa občania ruskej národnosti žijúci na Ukrajine dohodli s Ukrajincami a našli riešenie, ktoré bude umožňovať ich spolužitie, ale pri zachovaní suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. O tom musia rozhodovať veľkí hráči,“ myslí si Robert Fico.

Ak Ukrajina chce vstúpiť do EÚ, čakajú ju roky príprav. Ako dodal, myslí si, že pre svet a región by bolo najlepšie, ak by Ukrajina nevstúpila do NATO.