Riziko katastrofy v Záporožskej jadrovej elektrárni v meste Enerhodar, ktorú okupujú ruské ozbrojené sily, sa každým dňom zvyšuje. V nedeľu to uviedol starosta Enerhodaru Dmytro Orlov.

„To, čo sa tam deje, je vyslovene jadrový terorizmus a môže sa kedykoľvek nepredvídateľne skončiť. Riziká sa zvyšujú každým dňom," povedal Orlov.

Neexistuje proces deeskalácie

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

„Situácia je nebezpečná a najväčšie obavy vyvoláva skutočnosť, že neexistuje proces deeskalácie," dodal Orlov.

Ukrajina obvinila Rusko, že v komplexe elektrárne umiestňuje svojich vojakov a zbrane, podniká útoky a využíva ju ako štít pred opätovaním paľby.      

K situácii sa vyjadril Zelenskyj aj Uľjanov 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu povedal, že Moskva využíva Záporožskú elektráreň na „extrémne cynické zastrašovanie ľudí".

Ruský diplomat a stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni Michail Uľjanov v nedeľu vyzval Kyjev, aby poskytol bezpečnostné záruky a umožnil medzinárodným expertom navštíviť komplex jadrovej elektrárne v Enerhodare. Zároveň Ukrajinu požiadal, aby prestala s ostreľovaním tohto zariadenia.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Viedeň - Michail Uľjanov, ruský diplomat a stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni v piatok 5. augusta 2022, odchádza z hotela Palais Coburg vo Viedni, kde sa konajú rokovania o jadrovom programe za zatvorenými dverami. FOTO TASR/AP 

Russia's Governor to the International Atomic Energy Agency (IAEA), Mikhail Ulyanov, leaves the Palais Coburg where closed-door nuclear talks take place in Vienna, Austria, Friday, Aug. 5, 2022. (AP Photo/Florian Schroetter)
Neprehliadnite

Rusko žiada, aby Ukrajina umožnila expertom prístup do Záporožskej elektrárne