Tvrdohlavý prístup Maďarska k rokovaniam o sankciách voči Rusku podkopávajú jednotu EÚ a oslabujú postavenie bloku na svetovej scéne, vyjadril sa český minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek, pričom dodal, že Maďarsko v jeho dôsledku ostane v rámci západných mocí izolované, aj keby nakoniec ustúpilo. Informoval o tom portál Bloomberg.

Naopak, medzi EÚ a Poľskom došlo k zmierneniu napätia. Poľsko je ďalším východným členom EÚ, ktorý sa s Bruselom – rovnako ako Maďarsko – opakovane dostával do sporu pre otázky týkajúce sa prisťahovalectva či právneho štátu. Odkedy súčasný maďarský premiér Viktor Orbán minulý mesiac štvrtý raz po sebe vyhral voľby, tak nedošlo k zmene jeho bojového prístupu, konštatoval Bek.

„Na rozdiel od Poľska, (v Maďarsku) existuje jasne negatívny posun v prístupe k bloku a ide o vedomé rozhodnutie maďarskej vlády,“ vyjadril sa Bek vo štvrtok v rozhovore, pričom dodal, že ide o veľmi riskantný prístup.

Podľa neho by sa mohol Orbánovi vypomstiť tým, že v EÚ silnejú hlasy po tom, aby blok upustil od potreby jednohlasného súhlasu, pokiaľ ide o niektoré opatrenia. Zatiaľ čo diskusia by nemala byť „čierno-biela“, Maďarsko skutočne môže vyvolať dopyt po radikálnejších zmenách v postupoch, čo by mohlo ešte viac znížiť jeho vplyv, uzavrel Bek.

Ďalšie dôležité správy

Parlamentné voľby a referendum v Maďarsku
Neprehliadnite

Orbán dosiahol svoje. Lídri EÚ Maďarsku udelili výnimku z úplného embarga na ruskú ropu