Vláda dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera by mala v pondelok schváliť finálne riešenie kompenzácií vysokých zálohových faktúr na energie, ktoré v súčasnosti od dodávateľov dostávajú malí podnikatelia. Heger o tom v piatok informoval na sociálnej sieti.

„Chcem upokojiť malých podnikateľov, situáciu s faktúrami sme vyriešili. Podnikatelia dostanú nové nižšie zálohové faktúry. Aj dnes sme rokovali s rezortom hospodárstva o novej požiadavke na kompenzovanie vysokých zálohových faktúr za energie. Na pondelok na 10.00 h som zvolal zasadnutie vlády, na ktorom bude schválené finálne riešenie,“ napísal Heger.

Vláda a ministerstvo hospodárstva sa dostali pod paľbu kritiky za neriešenie vysokých regulovaných cien energií pre malých podnikateľov. Niekoľkonásobné zvýšenie zálohových faktúr na energie už niektoré firmy donútilo ohlásiť prepúšťanie a zatváranie prevádzok.

Predseda hospodárskeho výboru Národnej rady Peter Kremský spresnil, že by mali podnikatelia od dodávateľov energií dostať nové zálohové faktúry, ktoré budú odrážať cenový strop na komoditu stanovený na 99 eur za megawatthodinu (MWh) plynu a 199 eur za MWh silovej elektriny. Rozdiel medzi týmito a regulovanými cenami by mal dodávateľom doplatiť štát.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke v pozadí predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a v popredí opozičný poslanec Robert Fico (Smer-SD) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 15. novembra 2022. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok otvorili mimoriadnu schôdzu, na ktorej má opätovne čeliť odvolávaniu minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD, Mikulcovi vyčíta nezvládanie migračnej krízy a kritizuje aj riadenie rezortu. Slovensko podľa Mikulca migračnú vlnu zvláda dob
Neprehliadnite

Opozícia plánuje mimoriadnu schôdzu parlamentu k cenám energií, tvrdí Fico