„Je to vízia a potreba, 13. dôchodok sa týka každého dôchodcu,“ zdôraznil. „Ak by sa aj začalo s nižšou sumou, že by to hneď nebola plná hodnota, je ale dôležité, aby sme naštartovali proces,“ povedal J. Richter s tým, že viacerí seniori už nemajú príležitosť si finančne prilepšiť prácou. V súvislosti s vianočným príspevkom uviedol, že tento rok bude zvýšený o sto percent prvýkrát.

Minister ocenil pracujúcich seniorov. „V žiadnom prípade neberú miesta mladým, pretože máme skoro stotisíc voľných pracovných miest. Často seniori pracujú na miestach, ktoré možno nie sú také zaujímavé pre mladých ľudí, ale sú potrebné na chod ekonomiky,“ konštatoval. Pripomenul, že dôchodcom pracujúcim na dohodu je poskytovaná rovnaká výhoda ako pracujúcim študentom v súvislosti s odvodmi.

Šéf rezortu práce je presvedčený o tom, že zastropovanie dôchodku je dobré riešenie. „Nikto nebude nikoho vyháňať v 64 rokoch, to je možnosť. Ak sa niekto už zdravotne nebude na to cítiť, ak fyzické sily ubudli, môže odísť na dôchodok bez nejakej ujmy, ako by to bolo v prípade predčasného dôchodku, kde sa isté percentá odrátavajú,“ uviedol s tým, že ak občan chce ďalej pracovať, má na to zákonne vytvorené podmienky.