Minister hospodárstva Richard Sulík nevidí dôvod na vyhlásenie núdzového stavu pre celú krajinu. Uviedol to v stredu pred rokovaním vlády. Premiér Igor Matovič tvrdí, že núdzový stav by mal byť vyhlásený pre všetky rezorty.

,,Spravím všetko preto, aby sme nemali ekonomický lockdown, ale ak, tak len spoločenský," uviedol šéf rezortu hospodárstva. Poznamenal, že sa o zavádzaní núdzového stavu bude diskutovať na vláde. Tvrdí, že na koaličnej rade to neriešili. Ako dodal, vypočuje si argumenty.

Na snímke zľava hlavný hygienik SR Ján Mikas a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia pandemickej koimsie 25. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Čo znamená núdzový stav a ako sa líši od lockdownu

Premiér podotkol, že na vláde bude komunikovať to, na čom sa dohodol ústredný krízový štáb. ,,Názor bol taký, aby bol vyhlásený na všetky rezorty," priblížil Matovič. Minister vnútra Roman Mikulec poznamenal, že núdzový stav sa zavádza, ,,aby sme boli pripravení, keď sa budú čísla zhoršovať, mohli prijímať oveľa rýchlejšie opatrenia." Zároveň dodal, že na vládu prichádza aj s návrhom opäť zaviesť permanentný krízový štáb.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský v súvislosti so zavedením núdzového stavu uviedol, že je dôležité, aby sa pre krajinu rozhodlo v prospech zdravia obyvateľov. Podľa neho ide o základnú vec. Myslí si, že sa núdzovému stavu nevyhneme a ako tvrdí, ,,vždy bude za prísnejšie opatrenia ako za tie voľnejšie". Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.