Dnes, deň pred publikovaním článku v novom čísle TRENDU o pochybnom tendri nemocnice, M. Križko narýchlo zvolal tlačový brífing. Na ňom z papiera prečítal tlačové vyhlásenie, v ktorom označil tvrdenia nadácie za klamstvá a jej benchmark za pamflet.

Povedal, že nadácii nesedia kurzové prepočty, používali ceny bez dane z pridanej hodnoty a ako väčšinu zmluvných referencií používali príklady mimo územia Slovenskej republiky. Rovnako podľa neho toto porovnanie nie je správne, lebo neberie do úvahy všetky špecifikácie zákaziek.

Faktom ale je, že nemocnica ich nikdy nezverejnila. Hoci jej to ukladá zákon, v Centrálnom registri zmlúv je iba zmluva bez kompletných príloh, ktoré obsahujú presné špecifikácie jednotlivých nakupovaných tovarov aj zoznam subdodávateľov. Pokiaľ ide o porovnanie cien tovarov, iba v troch prípadoch z 89 boli zdrojom nákupy z inej ako Slovenskej či Českej republiky.  

Riaditeľ nadáciu verejne vyzval, aby si k benchmarku spolu sadli za jeden stôl. Šéf nadácie Pavel Sibyla uviedol, že sa o to už niekoľko krát snažili, no ďalej ako cez jeho sekretariát sa nedostali.

M. Križko na brífingu oficiálne novinárom nepovolil žiadne otázky. TREND však zaujímalo, prečo nevysvetlí všetky pochybnosti okolo tendra.

Ráno ste mi písali, že nemôžete odpovedať na naše otázky, lebo ste včera aj dnes mimo práce. Ako to, že teda ste v nemocnici a robíte vyhlásenie k predraženiu zákazky?
Ja som povedal dosť jasne, pani redaktorka, celý deň som nebol v práci.

Komunikujeme spolu od minulého týždňa.
Ja som vám odpovedal na vaše otázky.

Neodpovedali ste na všetky otázky.
Hovorím vám, že dva dni nie som v práci, lebo riešim tento materiál, ktorého účelom je diskreditovať túto nemocnicu. Rozumiete po slovensky, pani redaktorka?

Áno, rozumiem. A kedy...
Nechajte ma na pokoji.

Kedy dostaneme odpovede na otázky, ktoré nie sú stále zodpovedané?
Počuli ste. Po rokovaní s Nadáciou Zastavme korupciu.

Prečo ste TREND neinformovali o tomto brífingu?
Prepáčte, to nie je moja povinnosť. Ja som riaditeľ tejto nemocnice a chránim jej dobré meno.

Tak komunikujeme spolu od minulého týždňa o tejto veci.
Mailovo, pani redaktorka.

Aj telefonicky. Ide o to, že...
Dovidenia.