„Minister sa rozhodol pre zmenu na viacerých postoch v nadväznosti na úlohy, ktoré vyplývajú z programového vyhlásenia vlády,“ uviedla hovorkyňa rezortu Martina Slušná bez bližších podrobností.

Riadenie ŠIOV, ktorý je zodpovedný za eurofondové projekty za desiatky miliónov eur, preberie Michal Bartók. Manažér so skúsenosťami zo Sberbank či Avnet Technology Solutions mal od decembra 2013 na ministerstve školstva pod palcom europrojekt elektronizácie vzdelávacieho systému regionálneho školstva.

Odchádzajú aj ďalší

Od začiatku mája dochádza k výmene aj na poste šéfa Výskumnej agentúry (predtým Agentúra ministerstva školstva pre štrukturálne fondy). Róbert Škripko končí a na jeho miesto bol vymenovaný Rastislav Beliansky, ktorý doposiaľ riadil na ministerstve zdravotníctva sekciu informatiky.

Do tretice bude mať nové vedenie aj Štátny pedagogický ústav. Petru Fridrichovú nahradil Ľudovít Hajduk, ktorého meno sa spomínalo aj v súvislosti s obsadením postu ministra školstva. Ľ. Hajduk v minulosti pôsobil na úrade a zastrešoval aj agendu celonárodného testovania.

„Potreba odvolania Ivana Stankovského a Roberta Škripka je nespochybniteľná, konieckoncov sám som ju žiadal v takzvanom čiernom zozname. Prístup ministra Petra Plavčana (na fotografii) k ich nástupcom však nedáva veľa nádejí, že by v manažmente týchto obrovských a dôležitých inštitúcií malo dôjsť k zmene k lepšiemu. Pôsobí to ako nahradenie jednej skupiny politicko-biznisových nominantov druhou,“ reagoval na personálne rošády v rezorte nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Výmeny prichádzajú po tom, čo minister P. Plavčan avizoval prehodnotenie počtu 17 priamo riadených organizácií školstva.