Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) požiadal zariadenia sociálnych služieb, aby vyhodnotili opatrenia a boli pripravené, ak by prišla prípadná druhá vlna pandémie. Okrem toho rezort práce vydal usmernenie, v ktorom im odporúča ďalšie opatrenia.

Minister vyčíslil, že celková pomoc pre zariadenia sociálnych služieb doteraz bola vo výške viac ako 10 miliónov eur a všetkým zariadeniam bolo poskytnutých viac ako štyri milióny rúšok, 185 600 chirurgických rukavíc, 30-tisíc respirátorov, 15-tisíc ochranných okuliarov a 2 790 litrov dezinfekcie.

EBE 5 Bangkok - V Thajsku začali v sobotu testovať vakcínu proti novému druhu koronavírusu na opiciach po tom, čo ju úspešne otestovali na myšiach. Na snímke laboratórna technička drží ampulku s vakcínou proti novému druhu koronavírusu určenou na testovanie v Národnom centre pre výskum primátov v Bangkoku 23. mája 2020. FOTO TASR/AP
A lab technician holds a bottle containing results for COVID-19 vaccine testing at the National Primate Research Center, run by Chulalongkorn University in Saraburi
Neprehliadnite

Na Slovensku v stredu pribudlo 53 prípadov ochorenia Covid-19, Matovič naznačil opatrenia

„Vzhľadom k tomu, že po otvorení hraníc je zvýšená pravdepodobnosť lokálnych ohnísk nákazy, tak som minulý týždeň zvolal krízový štáb ministerstva práce. Vydal som úlohy, aby boli prijaté preventívne opatrenia na to, aby sme boli pripravení, ak niekde takéto ohnisko vznikne, aby sme mohli reagovať okamžite,“ povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii Krajniak.

Minister si však nemyslí, že na Slovensku už je druhá vlna pandémie. „Myslíme si, že sú to lokálne ohniská spôsobené najmä kontaktmi so zahraničím, ale nechceme nič podceniť,“ priblížil Krajniak. Každé zariadenie dostalo pokyn zanalyzovať opatrenia z prvej vlny a vyhodnotili dobré príklady z praxe, aby medzi sebou komunikovali.

Tiež majú sledovať a spracovať podklady k príprave na prípadné zhoršenie epidemiologickej situácie. „Nabádam k tomu, aby sme nepoľavili z opatrnosti, aby sme čo najviac uplatňovali predbežné opatrenia. Každé zariadenie dostalo za úlohu zadefinovať opatrenia v prípade, že sa zhorší situácia. Dávali sme to na okresy,“ doplnil minister.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) prichádza na 26. schôdzu vlády SR 24. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak: Pri minimálnej mzde na rok 2021 sa budem snažiť nájsť kompromis

Okrem toho má mať každé zariadenie 14-dňovú rezervu ochranných pomôcok. "Vydali sme v usmernení odporúčanie, aby pokiaľ je to možné, bol bezkontaktný styk, návštevy boli vo vonkajších priestoroch a aby sme prispôsobili situácii aj periodicitu a dĺžku návštev. Odporučili sme dočasné zrušenie organizácie spoločenských podujatí pre klientov, skupinových terapií,“ vysvetlil Krajniak. V ambulantných formách sociálnych služieb rezort odporúča, aby sa obmedzil počet klientov, prípadne skrátil čas pobytu.

„Počas prvej vlny sa ukázalo, že riaditelia zariadení sociálnych služieb sa správali veľmi zodpovedne. Preto sme vydali toto usmernenie vo forme odporúčania, nie príkazu, lebo máme dôveru voči zriaďovateľom aj riaditeľom zariadení, že dokážu vyhodnotiť zodpovedne situáciu priamo na mieste a majú právomoc, ak sa tak rozhodnú, sprísniť opatrenia,“ dodal Krajniak.