Občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie pôsobiace dlhodobo v kultúre môžu na prelome zimy a jari získať prostriedky na refundáciu 20 percent ročných prevádzkových nákladov a 80 percent medziročného rozdielu v príjmoch z kultúrnej činnosti, ktorého príčinou je pandémia ochorenia Covid-19. Informuje o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Zdroje vyrokoval rezort s Ministerstvom finacií SR. Avizuje, že možnosť predkladať žiadosti chce spustiť koncom februára, v ideálnom prípade ráta s tým, že prví úspešní žiadatelia budú mať finančné prostriedky na účtoch v marci. „Neziskové subjekty majú svoje publikum a všetky zdroje použijú na kultúrne aktivity. Pomôžeme im toto 'covidové' obdobie zvládnuť, aby opäť prinášali publiku a návštevníkom radosť," uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová odchádza po mimoriadnom 56. zasadnutí vlády SR 4. decemra 2020 v Bratislave. FOTO  TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kultúra z plánu obnovy nedostane nič. Podporu má hľadať v iných rezortoch

Oprávnenými žiadateľmi sú neziskové subjekty fungujúce ako divadlá, hudobné a tanečné telesá, prípadne ako prevádzkovatelia kultúrnych priestorov či organizátori rôznych kultúrno-edukačných seminárov. Podmienkou je, že musí ísť o organizácie, ktoré vznikli pred 1. januárom 2020. Maximálna výška požadovanej dotácie na jedného žiadateľa môže byť 50-tisíc eur, a to vždy na základe jeho špecifických finančných parametrov. Rezort tvrdí, že pravidlá poskytovania dotácie sú výsledkom spolupráce zástupcov nezriaďovanej kultúry a ministerstva.

„Nepochybujem, že peniaze, ktoré sme na tento program pomoci uvoľnili, padnú naozaj na úrodnú pôdu. Nezisková alebo nezávislá kultúra, ako sa zvykne hovoriť, je súčasťou našej kultúrnosti a v týchto ťažkých časoch musí byť štát tým, o koho sa umelci môžu oprieť," povedal minister financií Eduard Heger.