Dodatočné vyzbrojenie vrtuľníkov UH-60M Black Hawk, nákup ďalších týchto strojov, či úplne iných. To sú možnosti, ktoré zvažuje Ministerstvo obrany SR pri financiách, ktoré nám poskytnú Spojené štáty americké. Ide o sumu 50 miliónov dolárov, pričom podmienkou je spolufinancovanie polovice z celkového objemu nákupu slovenskou stranou. Rezort zvažuje viacero alternatív, odborníci premýšľajú aj nad obstaraním ľahkých vrtuľníkov od firmy Bell.

Ministerstvo čaká na požiadavky od vojakov, až potom vyhodnotí jednotlivé možnosti a ponuky. Pôvodne sa hovorilo o tom, že za peniaze budú dodatočne vyzbrojené stroje UH-60M, ktorých máme momentálne deväť. Ich nákup dotiahla predošlá vláda, zmluva bola podpísaná ešte za ministra zo strany Smer-SD Martina Glváča. Slovensko za deväť vrtuľníkov zaplatilo viac ako 228 miliónov eur.

Ide o „drahé hračky“, pretože boli zakúpené v základnom vyhotovení, bez streleckých či iných doplnkov. Momentálne tak môžu plniť iba civilné úlohy, ako napríklad asistovať pri hasení požiarov a podobne.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa