Ministerstvo obrany (MO) SR eviduje celkovo 35 oficiálnych žiadostí o povolenie vykonať službu v ozbrojených silách iného štátu, ktoré udeľuje prezident SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Rozhoduje prezidentka

,,Ministerstvo obrany SR predložené žiadosti konzultuje s Ministerstvom vnútra SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a až následne ich predkladá prezidentke SR na rozhodnutie," vysvetlila hovorkyňa rezortu obrany.

K prezidentke Zuzane Čaputovej sa zatiaľ žiadna žiadosť nedostala, potvrdil jej hovorca Martin Strižinec. ,,Vojenská kancelária prezidenta stále neeviduje žiadne oficiálne žiadosti o službu v ukrajinskej armáde z ministerstva obrany. Prezidentka teda zatiaľ ešte nerozhodovala o udelení súhlasu s takouto službou," skonštatoval.

Postup v zmysle zákona

Ako priblížil Strižinec, všeobecne sa na Vojenskú kanceláriu prezidenta obrátilo viac ako 100 záujemcov. Všetci dostali presné inštrukcie, ako ďalej postupovať v zmysle zákona.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine vyzval ,,všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta", aby prišli bojovať po boku Ukrajincov. Cudzinci môžu podľa ukrajinskej legislatívy vstúpiť do jednotiek územnej obrany ukrajinskej armády, pričom vzniká samostatná divízia nazvaná ,,medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny".

Ďalšie dôležité správy

JB 53 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin predsedá zasadnutiu Bezpečnostnej rady prostredníctvom videokonferencie v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 15. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin chairs a Security Council meeting via videoconference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Friday, April 15, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ďalšiu takú porážku, akú zažil pri Charkove, si už Putin nemôže dovoliť