Tvrdí to podpredseda SaS Ľubomír Galko v reakcii na informácie o ukončení praktickej časti vojenských skúšok tohto prototypu. „Ministerstvo dnes oslavuje úspech, ale pred verejnosťou zamlčiava, že pri jednom z testov na konci roka 2017 slovenské zbraňové systémy pod označením TURRA významne zlyhali,“ povedal Ľ Galko.

SaS očakáva, že táto informácia bude súčasťou správy, ktorú rezort obrany pripravuje pre vládu. „Rovnako by ministerstvo malo predstaviť vláde, a teda aj verejnosti, detailnú analýzu predajnosti týchto bojových vozidiel aj mimo Slovenska, a to za ceny, ktoré urobia tento projekt ziskovým,“ dodal.

Ministerstvo v sobotu informovalo, že v týchto dňoch vojaci Ozbrojených síl SR a špecialisti Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie ukončili praktickú časť vojenských skúšok prototypu bojového obrneného vozidla 8x8. Chválili najmä kompatibilitu slovenských zbraňových systémov s vozidlami fínskeho dodávateľa Patria.

V najbližšom období by sa mali získané údaje z testov vyhodnocovať a analyzovať, aby sa vytvoril komplexný obraz o operačných a taktických parametroch vozidla. Výsledky budú spracované do materiálu, ktorý následne minister obrany Peter Gajdoš predloží vláde aj s návrhom riešenia ďalšieho postupu.

Stámiliónové nákupy vojenskej techniky pod vedením SNS spochybňujú analytici i médiá. Poukazujú na to, že obstarávanie sa neuskutočnuje koncepčne i na to, akým spôsobom bola za dodávateľa transportérov zvolená fínska spoločnosť Patria.