Ministerstvo hospodárstva SR aktuálne nemá vyčlenené finančné prostriedky na pomoc a podporu pre obce, ktoré nie sú plynofikované. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v utorok upozornilo na potrebu kompenzácie zvýšených nákladov pre obce, ktoré nie sú plynofikované alebo prešli na obnoviteľné zdroje.

„MH SR vníma podnety, ktoré odzneli zo strany ZMOS. Zároveň však v tomto momente musíme konštatovať, že z hľadiska kompetencií i schváleného finančného rozpočtu aktuálne nemá vyčlenené finančné prostriedky na takúto pomoc a podporu," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Mária Pavlusík.

Podľa ústredného riaditeľa Kancelárie ZMOS Michal Kaliňáka sa problém týka takmer 500 obcí na Slovensku.

„Vláda avizovala pomoc kompenzáciami v oblasti energií. Skloňuje plyn a energiu. V obrovskej množine nie sú zakomponované samosprávy, ktoré nie sú plynofikované, alebo tie, ktoré sú plynofikované, ale prešli na obnoviteľné zdroje," povedal Kaliňák.

ZMOS žiada, aby aj táto množina mala kompenzácie. Rovnako chce odpoveď na otázku, kedy pomôže vláda, ako môžu samosprávy žiadať o peniaze a ako dlho potrvá pomoc. Ako združenie podotklo, stále čakajú na stretnutie s ministrom hospodárstva.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák počas protestného zhromaždenia Za stabilné a zdravé mestá a obce, ktoré organizuje osem regionálnych združení miest a obcí pôsobiace na území Banskobystrického samosprávneho kraja na Námestí SNP v Banskej Bystrici 16. augusta 2022. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

ZMOS upozorňuje na potrebu kompenzácie pre obce bez plynofikácie