O poslednej zmene týkajúcej sa otvárania kultúrnych podujatí sa dozvedeli z médií. Päťdesiat návštevníkov v hľadisku je najmä pre veľké divadlá s kapacitou viac ako dvesto osôb nemysliteľný čin. Na prvý pohľad sa môže zdať, že menšie divadlá by takáto obedmzenie neohrozilo. „Samozrejme, že by sa nás to dotklo. Nevedeli sme, či do počtu 50 treba zarátať aj personál, hercov a produkciu. V tom prípade je 

Herci v divadle GUnaGU musia byť zaočkovaní. Na tom sa dohodli ešte v čase, kedy sa pravidlá pre fungovanie divadiel sprísňovali a tretia fáza pandémie bola na vzostupe. V období medzi dvoma pondemickými vlnami, keď sa dalo divadlo navštevovať bez obmedzení, mali vstup povolení len zaočkovaní diváci. Tak to bude aj teraz. 

Jasné podmienky pre fungovanie

Predstavitelia živej kultúry sa zhodujú na tom, že potrebujú jasné podmienky fungovania od Ministerstva kultúry a rozvinutejšiu debatu na úrovni.  Súčasný stav považujú za  výsmech a aroganciu vlády. 

Za lyžiarmi stojí Boris Kollár, za kostolmi Pán Boh a divadlá neotvorili preto, lebo my máme za sebou pohanského boha Dionýza, ktorý je alkoholik a flamender a nevyrokoval na vláde nič," zažartoval V. Klimáček na otázku, či očakával, že po uvoľnení viacerých opatrení príde na rad aj kultúra. „My vôbec nevieme, aké tie podmienky sú. Málokto im rozumie," dodáva. 

GUnaGU je menšie, alternatívne divadlo s kapacitou do 75 miest.  Viliam Klimáček, ktorý je spoluzakladateľom a riaditeľom divadla už plánuje program na február. Priznáva, že vzniká ťažko. Nikto nevie, či sa kapacita návštevníkov opätovne nezmenší a oni budú musieť vracať peniaze tak, ako počas prvej vlny. „Dnes je už podpora zo strany divákov väčšia. Mnohí si lístky ponechávajú, aby nás podporili," vysvetľuje. 

Ceny v GUnaGU sa ani napriek pandémii nezmenili. Všetky stoja 15 eur.  „Paradoxne jedno predstavenie zlacnelo. Monodráma. Následne som si však uvedomil, že konrétny herec podáva taký výkon, že si zaslúži honorár zvýšiť," konštatuje režisér. 

N. Milanová zmizla

Za jeho pôsobenia v divadelnom svete sa na poste ministrov kultúry vystriedali asi všetci. Ministerku Natáliu Milanovú považuje za slabšiu a nevýraznú. „Zdá sa, že zmizla," konštatuje. Nestojí za svojimi, necítia od nej podporu. 

Viliam Klimáček priznáva, že pandemickú krízu Natália Milanová absolútne nezvláda. Na druhej strane si uvedomuje, že rezort kultúry je neatraktívny. „Ak by ju teraz aj chceli odvolávať, kto príčetný by na jej miesto prišiel?" uvažuje V. Klimáček pri otázke, či si kultúra a politika na Slovensku navzájom rozumejú. 

Celý rozhovor s V. Klimáčkom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa