Nedávne obmedzenie dodávok plynovodom Nord Stream 1 na zhruba 20 percent kapacity zvyšuje nebezpečenstvo úplného prerušenia dodávok ruského plynu do európskych krajín.

Najviac ohrozené je aj Slovensko

Medzi štáty, ktoré v tejto súvislosti čelia najväčšiemu ohrozeniu, patria Rakúsko, Česká republika, Nemecko, Maďarsko, Taliansko a Slovensko. Uviedla to dnes medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service.

„Revidovali sme smerom nadol svoje základné makroekonomické prognózy pre niekoľko ekonomík v Európskej únii, aby sme zohľadnili riziká kolísajúcich dodávok aj najnovšie trendy týkajúce sa hospodárskeho rastu, politiky a úrokových sadzieb,“ uviedol Kelvin Dalrymple z agentúry Moody's.

Dopady na úverovú spoľahlivosť by sa líšili

Upozornil, že dopady prerušenia dodávok ruského plynu na hodnotenie úverovej spoľahlivosti by sa u jednotlivých krajín výrazne líšili.

Tieto dopady by podľa Moody's záviseli od všeobecnej schopnosti odolávať šokom, teda napríklad od diverzifikácie a adaptability danej ekonomiky a od rozpočtovej situácie v krajine.

Nemecko má odolnejší profil

„Napríklad Nemecko má oveľa odolnejší úverový profil ako iné európske krajiny závislé od ruského plynu, zatiaľ čo štáty v strednej a východnej Európe a Taliansko majú menšiu hospodársku odolnosť,“ uviedla Moody's.

Základný scenár agentúry Moody's pre ekonomiku eurozóny, ktorý nepredpokladá úplné prerušenie dodávok ruského plynu, teraz počíta v tomto roku s nárastom hrubého domáceho produktu (HDP) krajín používajúcich euro o 2,2 percenta. V budúcom roku potom očakáva spomalenie rastu na 0,9 percenta.

Ešte v máji boli optimistickí

V máji pritom Moody's predpovedala, že ekonomika eurozóny stúpne tento rok o 2,5 percenta a budúci rok o 2,3 percenta.

Nord Stream 1 prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora a je hlavnou trasou pre dodávky ruského plynu do Európskej únie. Rusko obmedzovanie dodávok zdôvodňuje európskymi sankciami, ktoré oneskorili opravu turbíny pre plynovod. Nemecko hovorí o mocenskej hre, argument s turbínou odmieta.

Ďalšie dôležité správy

KK27 archív Bogatynia - Na archívnej snímke z 15. januára 2022 dym stúpa z hnedouhoľnej elektrárne Turów, ktorá sa nachádza pri bani Turów neďaleko mesta Bogatynia pri poľsko-českých hraniciach. Poľsko porušilo právo EÚ predĺžením povolenia na ťažbu hnedého uhlia v bani Turów o šesť rokov bez posúdenia vplyvov prevádzky na životné prostredie. Uviedol to vo štvrtok 3. februára 2022 generálny advokát Súdneho dvora EÚ Priit Pikamäe, informuje z Bruselu spravodajca TASR. FOTO TASR/AP


Smoke rises f
Neprehliadnite

Ruský plyn Európe nevonia. Bude v zime dosť uhlia? Rúti sa k nám nová energetická kríza