Pápež František v nedeľu na palube lietadla smerujúceho z Ríma do Kanady novinárom povedal, že „veľmi túži" po tom, aby uskutočnil návštevu Ukrajiny a pokúsil sa prispieť k ukončeniu už päť mesiacov trvajúcej ruskej vojenskej ofenzívy. 

Do Ruska chce ísť v záujme mieru

„Veľmi túžim po tom, aby som išiel do Kyjeva," odpovedal pápež na otázku ohľadom prípadnej cesty na Ukrajinu. Pápež už v predošlom rozhovore pre Reuters zo začiatku júla naznačil, že dúfa, že krátko po návšteve Kanady by sa mu mohlo podariť vycestovať aj do Kyjeva a Moskvy.

„Chcel by som ísť (na Ukrajinu) a najprv by som chcel ísť do Moskvy," povedal vtedy pápež. Dodal, že dúfa, že ruský prezident Vladimir Putin by mu to umožnil v záujme mieru. Priblížil tiež, že ohľadom prípadnej návštevy Moskvy bol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v kontakte vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Do Moskvy dosiaľ nezavítal žiadny pápež

Po zverejnení rozhovoru Kyjev pápeža znova pozval na návštevu Ukrajiny. Kremeľ však uviedol, že s Vatikánom nie je v náležitom kontakte čo sa týka možnej návštevy Moskvy. Do Moskvy dosiaľ nezavítal žiadny pápež.

Pápež inváziu ruských síl na Ukrajine opakovane odsúdil. V júni Moskvu jednoznačne obvinil z toho, že voči Ukrajine vedie „krutú a nezmyselnú útočnú vojnu".

Pápež František bude v Kanade do budúcej soboty. V rámci návštevy zavíta do miest Edmonton, Quebec a Iqaluit. Pápežova apoštolská cesta je dôležitým krokom v jeho snahe reagovať na škandál týkajúci sa sexuálneho zneužívania indiánskych detí duchovnými a desaťročí utajovania týchto skutkov. Očakáva sa, že pápež zopakuje ospravedlnenie, ktoré v apríli vo Vatikáne predniesol kanadským delegáciám. Ako povedal novinárom, ide o cestu „pokánia".

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Vatikán - Pápež František kráča s paličkou počas jeho príchodu na generálnu audienciu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne 1. júna 2022.  FOTO TASR/AP

Pope Francis walks with a cane as he arrives for his weekly general audience in St. Peter's Square at The Vatican, Wednesday, June 1, 2022. (AP Photo/Gregorio Borgia)
Neprehliadnite

Pápež odcestoval do Kanady ospravedlniť sa Indiánom za zneužívanie v školách