Republikáni v Snemovni reprezentantov Kongresu USA v stredu odvolali Liz Cheneyovú - kritičku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa - z dôležitej funkcie vo vedení strany. Informovala o tom agentúra AFP.

Republikánska strana tak potrestala jednu zo svojich členiek za to, že odmietla prijať Trumpovo nepravdivé tvrdenie, že demokrati v roku 2020 ukradli prezidentské voľby.

Cheneyová, dcéra bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho, bola republikánskymi zákonodarcami odvolaná z tretej najvyššej funkcie. Hlasovanie o jej vylúčení sa uskutočnilo za zatvorenými dverami.

Donald Trump po útoku na Kapitol vystúpil v Texase.
Neprehliadnite

Trump ďalej upevňuje svoj vplyv v Republikánskej strane

Kongresmanka za štát Wyoming po hlasovaní novinárom povedala, že sa necíti byť zradená, ale trvá na tom, že bude pokračovať v boji za konzervatívne zásady a proti tolerovaniu nepodložených volebných klamstiev, ktoré Trump naďalej šíri.

„Urobím všetko pre to, aby sa bývalý prezident už nikdy ani len nepriblížil k Oválnej pracovni,“ dodala Cheneyová.

Cheneyovú vo funkcii pravdepodobne nahradí Elise Stefaniková (36), ktorej vyslovili podporu Trump, súčasný líder republikánskej menšiny v dolnej komore Kevin McCarthy a Steve Scalise, druhý najvyššie postavený republikán v Snemovni reprezentantov. Termín hlasovania o novom predsedovi republikánskej konferencie ešte nie je stanovený.