Predstavenstvá francúzskej automobilky Renault a japonského Nissanu po mesiacoch rokovaní schválili zásadnú revíziu svojej aliancie. Oznámili to v pondelok obe spoločnosti, informuje AFP.

Vybalansovaný vzťah

Automobilky v spoločnom vyhlásení uviedli, že ,,vybalansovali" svoj vzťah, pričom Renault zníži svoj podiel v Nissane zo 43,4 percenta na 15 percent, teda na rovnakú veľkosť, ako je podiel Nissanu vo francúzskej automobilke.

Renault prevedie zvyšných 28,4 percenta akcií Nissanu do francúzskeho trustu. Renault bude mať plnú flexibilitu pri predaji akcií Nissanu držaných v truste, ale nemá žiadnu povinnosť predať ich v rámci konkrétneho vopred stanoveného časového obdobia, uvádza sa v pondelkovom vyhlásení.

Dohoda zahŕňa aj prevzatie 15-percentného podielu v Ampere, novej dcére Renaultu na výrobu elektromobilov, spoločnosťou Nissan. Obe automobilky oznámili aj spoločné projekty v Latinskej Amerike, Indii a Európe.

Mesiace rokovaní a odkladov

Predstavenstvo Renaultu schválilo dohodu v nedeľu (5. 2.), zatiaľ čo Nissan ju podpísal v pondelok. Dohoda prichádza po mesiacoch rokovaní a opakovaných odkladov, keď sa obe firmy po rokoch napätia snažili obnoviť staré spojenectvo.

Automobilky vytvorili spoločnú alianciu v roku 1999, keď Renault zachránil Nissan pred bankrotom. V roku 2016 sa k nim pridala Mitsubishi Motors po tom, ako v nej Nissan prevzal 34-percentný podiel.

Alianciu však destabilizovalo zatknutie jej šéfa Carlosa Ghosna v roku 2018 pre podozrenia z výrazného podhodnocovania príjmov. Ghosn tvrdil, že obvinenia proti nemu mali zabrániť v zbližovaní členov aliancie.

Ďalšie dôležité správy

JB 10 Astana - Ruský prezident Vladimir Putin sa rozpráva s azerbajdžanským prezidentom Iľhamom Alijevom počas regionálneho summitu na Konferencii o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii (CICA) v Kazachstane, v Astane 13. októbra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin listens to Azerbaijan's President Ilham Aliyev during their meeting on sidelines of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) summit, in Astana, Kazakhstan, Thursday,
Neprehliadnite

Rusko umožní Avtovazu prevziať RN Bank, spoločný podnik UniCredit a Renaultu