Jediné riešenie súčasnej situácie v koalícii je, aby sa obaja partneri začali správať normále. Skonštatovala to vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová po stredajšom rokovaní vlády. Hovorí o spore a osobných animozitách medzi OĽANO a SaS. Podčiarkla, že osobné spory do politiky nepatria a treba v nej povýšiť záujmy občanov nad osobné.

Problémy vidí v osobnej rovine

„Štvorkoalícia má zmysel. Myslím si, že je dôležité, aby aj pokračovala," povedala vicepremiérka. Vláda podľa nej funguje, komplexné a náročné zmeny v nej prechádzajú bez problémov. Problémy vidí v osobnej rovine medzi dvoma stranami, ktoré sa prenášajú do parlamentu. Nevníma preto ako riešenie presun jedného z lídrov týchto strán do parlamentu. Reagovala tak na možnosť, že by SaS podmienila zotrvanie v koalícii odchodom lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády.

Verí, že aj partneri si uvedomujú dôležitosť zotrvania tejto koalície. Aktuálne sa podľa nej rozhoduje o tom, či sa o rok vrátia do funkcií nominanti Smeru-SD a Hlasu-SD. Osobný spor OĽANO a SaS sa podľa nej netýka strany Za ľudí. „Počkáme, ako sa kolegovia rozhodnú a následne sa k tomu postavíme," dodala.

Situácia vo vláde nie je dobrá

Minister obrany Jaroslav Naď berie na vedomie, že situácia vo vláde nie je dobrá. Mrzí ho to, no z hľadiska zahranično-bezpečnostného podľa neho vláda funguje veľmi dobre, a to aj ako partner v NATO. „Nestabilitou vo vláde ohrozujeme veľa vecí," podotkol a poukázal práve na zahraničnopolitické a bezpečnostné smerovanie krajiny. Podčiarkol, že OĽANO Matoviča neodvolá z funkcie. Nechápe, prečo by dodržiavanie koaličnej zmluvy malo byť dôvodom pádu vlády. Argumentuje, že v zmysle dohody strany nominujú svojich ministrov. OĽANO podľa neho chce zotrvanie SaS v koalícii. Liberálov označil za dôležitých partnerov a vyzval k upokojeniu situácie a rokovaniam.

OĽANO neodvolá Matoviča 

Predsedníctvo hnutia OĽANO odmietlo prípadnú požiadavku SaS na odchod Matoviča z vlády. Hovorí o príkrom rozpore s koaličnou zmluvou. Apeluje na SaS, aby sa vrátila k rokovaniam a deklarovalo, že nebude hlasovať za predčasné voľby. SaS by mala svoj ďalší postup oznámiť po stredajšom mimoriadnom rokovaní Republikovej rady.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽANO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič ju vyzval na uzmierenie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava predseda vlády Sr Eduard Heger a podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Koalícia sa nerozpadne, pre strany by to znamenalo zhoršenie mocenskej pozície, tvrdí politológ