Bývalý prezident Slovenska a zakladateľ strany Za ľudí na sociálnej sieti reagoval na aktuálne dianie v strane. Nad tým, čo sa stalo vyjadril ľútosť a poznamenal, že rozhodnutiu Márie Kolíkovej a frakcie okolo nej rozumie.

A. Kiska vo svojom statuse zrekapituloval aj začiatky strany. „Myšlienka založiť stranu vznikla na konci môjho funkčného obdobia prezidenta, keďže som nevidel v nových politických subjektoch silu, ktorá by mohla pomôcť odstaviť Smer a jeho oligarchov od vládnutia." Cieľom bolo podľa neho vytvoriť stranu odborných a slušných ľudí, ktorí mali pomôcť zmeniť Slovensko.

„Stranu Za ľudí som pokladal „za svoje dieťa“ a ako rodič, ktorému dospejú deti a nechá ich plávať prúdom života, som dúfal, že strana odolá všetkým náporom, ktoré politika prináša. Že hierarchia hodnôt – najdôležitejšie je Slovensko a jeho občania, potom záujem strany a až na záver záujmy jej jednotlivcov ostanú vryté spolu s odbornosťou a čestnosťou v DNA strany," napísal A. Kiska.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie strany Sloboda a Solidarita 8. septembra 2021 v Bratislave. Poslanci Národnej rady (NR) SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube. Odchádzajú do klubu SAS. Klub Za ľudí sa po ich odchode rozpadne, keďže v ňom nebude dostatok poslancov na jeho ďalšie fungovanie. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Po odchode Kolíkovej frakcie možno podľa politologičky hovoriť o konci strany Za ľudí

Remišovú na začiatku podporoval

Veroniku Remišovú za predsedníčku podporoval a v danom čase to pokladal za to najlepšie rozhodnutie. Potom však prišli problémy, po ktorých odporučil predsedníctvu strany, aby zvolalo mimoriadny snem. To sa však nestalo.

„Predsedníčka strany sa asi začala domnievať, že niektorí členovia by po jej prípadnom opätovnom nezvolení za predsedníčku vyvinuli tlak, aby odstúpila aj z postu ministerky. Využila preto svoje právomoci, zmenila predsedníctvo a snem sa neuskutočnil.“

Inak to dopadnúť nemohlo

Exprezident uviedol, že iný scenár po tom všetkom sa už asi ani nedal očakávať. „Verím, že v klube SaS budú mať podmienky preto, aby uplatnili všetci svoj talent, schopnosti a skúsenosti," vyjadril nádej. 

Mária Kolíková, Veronika Remišová
Neprehliadnite

Poslanci okolo Kolíkovej odchádzajú do klubu SaS, Remišová hovorí o zrade

Samotnej strane zaželal úspešný reštart a drží jej palce. „Vám všetkým, ktorí ste volili stranu Za ľudí kvôli mojej osobe chcem povedať, že mi je nesmierne ľúto, čo sa udialo. Nikdy by som si nepomyslel, že budeme svedkami udalostí dnešných dní. Tento vnútrostranícky súboj neskončil víťazne, ale boj o slušné a spravodlivé Slovensko pokračuje ďalej," napísal na záver zakladateľ Za ľudí. 

Veronika Remišová, Andrej Kiska, Ján Benčík a ďalší
Zdroj: TASR
Veronika Remišová, Andrej Kiska, Ján Benčík a ďalší